Mieszkańcy Biłgoraja i okolic mieli okazję posłuchać wykładu dotyczącego "Życiodajnej misji kościoła w Polsce w kontekście ostatnich prób jego relatywizacji". Był to otwarty wykład, który poprowadził ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Rektor Uniwersytetu Powszechnego, który powstał przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK.
Spotkanie odbyło się w niedzielnie popołudnie, 20 stycznia, w sali katechetycznej przy parafii Św. Jana Pawła II w Biłgoraju.
- Temat naszego spotkania jest bardzo ważny, szczególnie dzisiaj w zagubionej multikulturowej Europie. To, że Polska jest w Europie, była, broniła i ją budowała jest dla nas wszystkich oczywiste i to z większym mozołem, niż ci, którzy dziś przypisują sobie patent na europejskość, jedyną mądrość, sprawiedliwość - mówił witając gości prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Biłgoraj Tomasz Książek.
- Jeżeli pojawia się taka bytowość jak państwo to ostateczną przyczyną jest Bóg. Dlaczego? Bo to Bóg jest kreatorem, czyli architektem naszej społecznej natury, a człowiek tylko dlatego tworzy państwo, ponieważ ma społeczny wymiar bytowania, wszyscy ludzie należą do gatunku istot żywych, myślących i wolnych, ale sprawcą naszego społecznego istnienia jest zawsze Bóg. W związku z tym już starożytni myśliciele tacy jak Platon, czy Arystoteles powiedzieli, a po nich Cyceron, że ostatecznym fundamentem, który sprawił, że państwo istnieje jest Bóg, tylko my katolicy doskonale wiemy kim jest Pan Bóg i powinniśmy zrozumieć, że to właśnie On zapragnął, by nasze relacje w czasie i przestrzeni wszechświata były uporządkowane - mówił podczas wykładu ks. Tadeusz Guz.
Podkreślił też, że państwo to najdoskonalszą instytucja, która w porządku natury zaprowadza ład. Odcięcie bytności państwa od Boga prawdziwego prowadzi do to tego, że człowiek nie jest w stanie stworzyć państwa godnego człowieka. Wyjaśnił, że uzdrowić państwo można jedynie przez racjonalny i świadomy powrót do Boga. - Prawda obiektywna jest taka, że czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, prawdziwemu Bogu jako stwórcy zawdzięcza swoje bytowanie, a zatem instytucja państwa polskiego tylko wtedy będzie stabilną, kiedy wszyscy za nią odpowiedzialni będą tratować Boga nie jako etykietę swojej prywatnej wiary, tylko jako realny fundament państwa. Odwołanie się do Boga jest prawem naszego rozumu - mówił dalej ks. profesor.
Prof. Guz odniósł się także do kwestii konstytucji.
- Duszą państwa jest prawo, w sferze formy prawem fundamentalnym jest prawo naturalne, a ono zostało stworzone przez Boga - mówił i dodał: - Obecnie wielu polityków, nie wyłączając także zjednoczonej prawicy, mówi, że prawo pochodzi od ludzi. W Konstytucji RP jest poważny merytoryczny błąd, że suwerenem jest naród, to błąd kardynalny, który wymaga korekty, suwerenem w ścisłym tego słowa znaczeniu jest tylko Bóg, naród jest współpracownikiem. W związku z tym jeśli politycy mówią, że prawo pochodzi o społeczeństwa to muszą państwo wiedzieć, że jest to teza którą wcześniej postawili tacy panowie jak Marks z Engelsem, Hegel, czy Rousseau i inni prekursorzy rewolucji, którzy zafundowali nam tylko zbrodnie - podkreślił ks. prof. Guz.
Na wydarzenie zaprosili: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Uniwersytet Powszechny przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa "Adama" w Bondyrzu. Podczas spotkania prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość Sławomir Zawiślak przypomniał, że ŚZŻAK podjął decyzję o powołaniu Uniwersytetu Powszechnego przy muzeum, które w ubiegłym roku przeszło gruntowny remont.
- Utworzyliśmy ten uniwersytet z myślą, by stał się on ośrodkiem myśli, oświaty, który będzie skierowany do wszystkich mieszkańców naszego regionu niezależnie od wieku i wykształcenia. Mamy wspaniałych wykładowców, tak mądrych ludzi jak ks. Guz zawsze warto słuchać. Chcemy też w ten sposób aktywizować społeczeństwo. mamy zamiar przynajmniej do końca 2019 roku przygotowywać takie spotkania - powiedział prezes Zawiślak.