Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego i Józefowa, które były gotowe do wykonywania zadań w czwartek, ale ze względu na złą pogodę, gra odbyła się dzień później.
Wszystkie zespoły miały do wykonania 15 zadań w 7 punktach miasta, które dotyczy historii Józefowa, w tym śladów Powstania Styczniowego. - Z opinii przekazanych przez młodzież po zakończeniu zmagań wynika, że najbardziej spodobało im się pranie przy źródłach Nepryszki i młócenie zboża na ścieżce edukacyjnej przy naszym nadleśnictwie. Choć nigdy wcześniej uczestnicy gry nie wykonywali takich czynności, poradzili sobie znakomicie - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.
Wśród zadań, które nie przypadły do gustu gimnazjalistom, było ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a jako najtrudniejsze podali prace w trzech punktach. - Chodziło o odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim, który czyta się od prawej do lewej strony, co było zapisane w instrukcji, ale jak się okazało nieco zabrakło czytania ze zrozumieniem. Były też kłopoty z uwiciem wianków z ziół oraz z odnalezieniem informacji kim z zawodu był Marcin Borelowski Lelewel. To ostatnie zadanie było jedynym, w którym uczestnikom gry nie wolno było korzystać z internetu, a jedynie z naszego księgozbioru regionalnego - wyjaśnia dyrektor Jamroz.
Jako najłatwiejsze młodzież uznała przeprowadzenie sondy ulicznej wśród mieszkańców Józefowa na temat ich znajomości postaci Konrada Bartoszewskiego.
Z tych i pozostałych zadań najlepiej wywiązała się drużyna z Majdanu Nepryskiego, która zdobyła 93 punkty na 100 możliwych. Na drugim miejscu grę zakończyła dziewczęca reprezentacja józefowskiego gimnazjum, a na trzecim - drużyna chłopców z tej samej szkoły.
Zwycięska ekipa wystąpiła w składzie - Izabela Biszczanik, Martyna Zając, Natalia Paska, Karolina Kudełko i Wiktoria Buczkowska. Na drugie miejsce zapracowały - Patrycja Kusztykiewicz, Patrycja Korzec, Paula Rogowska, Kamila Mazur i Wiktoria Szpinda, a trzecie zajęli - Hubert Nieśpiał, Damian Zdybel, Krzysztof Kostek, Bartosz Wojtyło i Krzysztof Wlaź.
Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy i książki, ufundowane przez firmę "Model Opakowania" z Biłgoraja, która finansuje cały projekt "W drodze ku wolności".
Po czwartkowej grze miejskiej kolejnym jego elementem będzie zaplanowane na wrzesień spotkanie z dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Dorotą Skakuj, poświęcone m.in. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zmaganiom terenowym towarzyszyło podsumowanie gminnego etapu powiatowego konkursu "Pielęgnując Przeszłość tworzymy przyszłość" oraz konkursów - plastycznego i literackiego.