Nadleśnictwo Biłgoraj zawarło porozumienie odnośnie współpracy w promowaniu naszych lasów poprzez geocaching. Porozumienie zostało zawarte pasjonatem tutejszego regionu Jakubem Piechotą, który poprzez turystykę powiązaną z geocachingiem chce przybliżyć walory lasów Nadleśnictwa Biłgoraj szerszemu odbiorcy.
Geocaching jest to gra terenowa w której wykorzystuje się odbiorniki GPS lub telefon z taką funkcją, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (nazywanych też "skrzynkami" lub "keszami") uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Skrzynki mogą mieć różne rozmiary. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych. Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki.
W ramach niekomercyjnego serwisu OpenCaching zakładane są skrzynki w różnych ciekawych miejscach pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Odnalezienie takich skrzynek będzie wiązało się m. in. z możliwością poznania i uzyskania informacji o miejscu, w którym ta skrzynka została ukryta, zapoznaniu się z jego atrakcjami i historią. Jednocześnie dotarcie do takiego miejsca i samo poszukiwanie skrzynki również dostarczy wiele wrażeń i emocji z tym związanych. Wiele skrzynek będzie zawierało gadżety od Nadleśnictwa, jak również sporządzone certyfikaty dla szczęśliwych znalazców.
- Mamy nadzieję, że taki sposób promocji lasów Nadleśnictwa Biłgoraj znajdzie wielu entuzjastów wśród osób lubiących poznawać nowe miejsca w niekonwencjonalny sposób. Może być również ciekawym spędzeniem czasu dla osób z dziećmi, dla których spacer w lesie nie będzie tylko nudnym oderwaniem od komputera, ale ciekawą zabawą w szukanie skarbów - podkreślają leśnicy.
Aby wziąć udział w takiej formie turystyki, należy tylko zalogować się do serwisu https://op