- bilgorajska.pl : LO im. ONZ to szkoła z długą tradycją, obecnie uznawana za jedną z najlepszych placówek w regionie. Jak udało się to osiągnąć?
- Marian Klecha : Historia szkoły sięga 1937 roku, kiedy to z inicjatywy Towarzystwa Szkoły Średniej w Biłgoraju, po uzyskaniu zezwolenia stosownych władz, utworzono Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkoły Średniej w Biłgoraju. Szkoła miała pełnić również ważną funkcję ośrodka kulturalnego, skupiającego wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Początki były bardzo trudne, brakowało niezbędnego sprzętu oraz pomocy naukowych, ale do Biłgoraja przybyli z odległych stron naszego kraju nauczyciele, którzy potrafili zaszczepić w młodych ludziach chęć do zdobywania wiedzy i umiejętności. Ogromną pomocą służyło również społeczeństwo biłgorajskie, które dbało o coraz lepsze warunki nauki. Nawet wojna i okupacja nie przerwały edukacji, ponieważ nauczyciele prowadzili zajęcia na tajnych kompletach. Lata powojenne to stopniowa poprawa bazy lokalowej oraz dydaktycznej i coraz większe zainteresowanie młodzieży zdobywaniem średniego wykształcenia. Czasy nam współczesne to m. in. modernizacja budynków i przystosowanie do nowoczesnych metod zdobywania wiedzy, sukcesywne poszerzanie oferty dydaktycznej dla uczniów, otwarcie na świat, współpraca ze szkołami zagranicznymi, projekty edukacyjne, innowacje pedagogiczne i starania o jak najwyższy poziom wykształcenia naszej młodzieży. Na 80-letnią historię szkoły pracowało kilka pokoleń ludzi i każdy wniósł własny wkład w kształtowanie jej wizerunku. Nigdy nie brakowało tutaj oddanych swojej pracy nauczycieli oraz uzdolnionych i ambitnych uczniów. Liczne dyplomy, podziękowania i nagrody są zasługą całej społeczności szkolnej, a także efektem systematycznej oraz wytężonej pracy młodzieży i grona pedagogicznego.
- Już za chwilę szkoła będzie uroczyście obchodzić swoje 80 urodziny. Jak wielu absolwentów wyraziło chęć wspólnego świętowania?
- Trudno nam określić, ilu absolwentów weźmie udział w uroczystości, ponieważ lista jest otwarta i ciągle ulega zmianie. Ilu było absolwentów będziemy mogli powiedzieć po jubileuszu.
- Uroczystość 80-lecia to ogromne przedsięwzięcie, jak długo trwały przygotowania i jak wiele osób było w nie zaangażowanych?
- Przygotowania do jubileuszu rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Powołany został Komitet Organizacyjny, który był odpowiedzialny za koordynowanie prac i angażowanie szerszego grona nauczycieli do realizacji konkretnych zadań. Opracowaliśmy kalendarium imprez towarzyszących Jubileuszowi, które były organizowane przez cały rok. Należały do nich: konkursy, spotkania młodzieży z absolwentami, rajdy piesze i rowerowe. Opracowaliśmy monografię szkoły, stworzyliśmy stronę internetową 80-lecia, zrealizowaliśmy projekt "Odkryjmy Kopernika", którego podsumowanie odbędzie 7 października. Te działania wymagały ogromnego zaangażowania nauczycieli i uczniów przez cały rok.
- Czego można życzyć osobom związanym z placówką na kolejne lata?
- Na pewno dużo zdrowia i siły do podejmowania nowych wyzwań, satysfakcji z pracy, kolejnych sukcesów i ludzkiej życzliwości.