fot. pinterest.com
Sekcja Higieny Pracy w 2016 r. posiadała w ewidencji 202 zakłady, należące do 28 działów Polskiej Klasyfikacji Działalności, przeważają zakłady z takich działów jak: uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, leśnictwo i pozyskiwanie drewna, pozostałe górnictwo i wydobywanie, produkcja artykułów spożywczych, produkcja napojów, produkcja wyrobów tekstylnych, produkcja odzieży, produkcja wyrobów z drewna, produkcja papieru i wyrobów z papieru, poligrafia, produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcja mebli, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody, działalność związana ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, odzysk surowców, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, naprawa pojazdów samochodowych.
- W nadzorowa nych zakładach zatrudnionych było ogółem 6764 pracowników. W 2016 r. skontrolowano 111 zakładów, zatrudniających 5945 pracowników, z tego: 558 pracowników pracowało w warunkach przekroczenia najwyższego dopuszczalnego natężenia hałasu. W narażeniu na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia czynnikami biologicznymi pracowało 1399 pracowników. W narażeniu na substancje, preparaty, czynniki i procesy o działaniu rakotwórczym lub mutagennym pracowało 262 pracowników - wyjaśnia rzecznik PSSE w Biłgoraju Joanna Sarzyńska.
W 2016 r. przeprowadzono 121 kontroli kompleksowych z zakresu działania Sekcji Higieny Pracy. W wyniku stwierdzonych podczas kontroli naruszeń wymagań higienicznych i zdrowotnych wydano 7 decyzji administracyjnych nakazujących ich usunięcie. Stwierdzane uchybienia wymagań dotyczyły m.in.: braku aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy (6 zakładów), przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia pyłu całkowitego, braku dokumentacji oceny ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na proces technologiczny o działaniu rakotwórczym, braku wymaganych rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z procesem technologicznym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, braku rejestru pracowników narażonych na działanie procesu technologicznego o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
Wystawiono 10 decyzji płatniczych na łączną kwotę 1 476 złotych.
- Analizując wyniki prowadzonego nadzoru należy stwierdzić, że warunki higieny pracy oraz standard pomieszczeń higieniczno - sanitarnych w zakładach pracy ulegają powolnej stałej poprawie - dodaje rzecznik Sarzyńska.
W 2016 roku do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju wpłynęła jedna interwencja mieszkańców na zatruwanie ich i środowiska przez przedsiębiorcę prowadzącego zakład usytuowany w sąsiedztwie zamieszkania zgłaszających interwencję. Sprawa została przekazana zgodnie z kompetencjami w celu wykorzystania służbowego do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, Delegatury w Zamościu. Nie wpłynęła żadna skarga lub interwencja związana z warunkami środowiska pracy lub ze stanem sanitarnym nadzorowanych obiektów.
Sekcja Higieny Pracy zajmuje się także prowadzeniem postępowań administracyjnych w sprawach podejrzeń chorób zawodowych - dokonywaniem ocen narażenia zawodowego oraz wydawaniem decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
W 2016 r. przeprowadzono 24 karty oceny narażenia zawodowego w sprawach podejrzeń chorób zawodowych, w tym:
- sporządzono 4 karty oceny narażenia zawodowego w sprawie podejrzenia choroby zawodowej dla innych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych;
- w jednym przypadku wystąpiono do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przeworsku o przeprowadzenie oceny narażenia zawodowego w sprawie podejrzenia choroby zawodowej prowadzonej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju;
- wydano 3 decyzje o stwierdzeniu chorób zawodowych - stwierdzono 2 przypadki boreliozy u rolników i 1 przypadek przewlekłych chorób narządu głosu spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat u nauczyciela;
- wydano 3 decyzje o braku podstaw do stwierdzenia chorób zawodowych - 2 przypadki boreliozy u rolników i 1 przypadek obustronnego trwałego odbiorczego ubytku typu ślimakowego lub czuciowo - nerwowego spowodowanego hałasem wyrażonym podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz;
- wydano 1 decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie podejrzenia choroby zawodowej.
- Biorąc pod uwagę liczbę wydanych decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych podczas kontroli naruszeń wymagań higienicznych i zdrowotnych oraz liczbę zgłaszanych podejrzeń chorób zawodowych należy stwierdzić, że na terenie działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju warunki higieny pracy w zakładach pracy ulegają stałej powolnej poprawie, na co mają wpływ wnikliwe kontrole oraz skutecznie prowadzone postępowania administracyjne - podsumowuje Joanna Sarzyńska.