Na terenie gminy Frampol wielu rolników zajmuje się uprawą owoców miękkich. - Każdego roku organizowane są szkolenia dla rolników dotyczące tych upraw. Ta szeroka tematyka interesuje wielu rolnik ów z gminy Frampol, którzy maja duże doświadczenie w zakresie upraw owoców miękkich, ale także są ciekawi wszelkich nowości - mówi Alfred Sobótka doradca z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju. Spotkanie prowadziła Alicja Pawlak-Zdziechowska, główny specjalista do krzewów jagodowych w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Poruszyła szeroką tematykę - od podstaw zintegrowanej ochrony roślin, po omówienie zagrożeń ze strony szkodników, chorób i chwastów i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W drugiej części szkolenia zebrani zapoznali się z ofertą jednego z banków, skierowana do rolników oraz tematyką emów - pożytecznych mikroorganizmow stosowanych także w rolnictwie. Zagadnienie przedstawił Sebastian Podstawka dyrektor Regionalnego Centrum Mikroorganizmów w Jastkowie. - Z dwóch względów używanie w rolnictwie preparatów opartych na kompozycjach mikroorganizmów jest przyszłościowe. Po pierwsze, jest duży nacisk na zintegrowaną ochronę roślin i ograniczanie stosowanie środków chemicznych. Po drugie, coraz więcej rolników ma już dość stosowania chemii. Preparaty chemiczne chronią rośliny, ale mają wiele negatywnych konsekwencji. Na to zwraca też uwagę coraz więcej konsumentów. Preparaty oparte na kompozycjach mikroorganizmów są równie skuteczne jak środki chemiczne, ale są naturalne i bezpieczne dla zdrowia - mówi dyrektor Sebastian Podstawka.
Spotkanie z rolnikami przypieczętował wykład na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Poprowadził go Mariusz Łysiak kierownik referatu prewencji rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego z KRUS Biłgoraj. Uczestnicy na zakończenie szkolenia wzięli udział w konkursie zasad bhp. Nagrody ufundował biłgorajski oddział KRUS.