Jak zacząć?
Mnogość ofert w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Nie dziwi więc, że przed zakupem, należy się do niego przygotować. Buty dobrane w sklepie "na oko" być może spełnią nasze oczekiwania estetyczne, ale bez zapoznania się z własnymi potrzebami oraz pomocy przeszkolonej osoby staną się tylko niepotrzebnym gadżetem. Sportowe obuwie należy bowiem dobierać do kształtu naszej stopy oraz stylu biegania. Zwróćmy szczególną uwagę na sposób w jaki chodzimy i określmy jak zachowuje się stopa podczas kontaktu z ziemią. Ona jako pierwsza spotyka się z podłożem podczas biegu i to właśnie od jej reakcji w głównej mierze zależeć będzie nasz wybór.
Styl biegania - to co nas określa
Pierwszy rodzaj biegaczy wyróżnia się na tle innych stopą pronującą. Bieg pronatorów charakteryzuje się przenoszeniem ciężaru ciała z pięty do wewnątrz, wykonując przy tym ruch przypominający nawracanie. To bezpieczne, a zarazem naturalne zachowanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie amortyzować wszelkiego rodzaju wstrząsy. Jeśli ruch ten jest nadmierny, prowadzić może do kontuzji jak np. skręt kostki. Aby tego uniknąć producenci obuwia sportowego dokładają wszelkich starań, aby wypadki takie niwelować do minimum i w tym celu produkowane są buty, w których umieszczane są specjalne gumowane wstawki zapobiegające wykrzywianiu się nogi. Osoby, które podczas ćwiczeń ciężar ciała przenoszą na zewnątrz stopy, tym samym nie nawracając jej odpowiednio do wewnątrz, to supinatorzy. Z uwagi na nadmierne wychylenie wewnętrzne stawu skokowego podczas treningu, są oni podatni na uszkodzenia mechaniczne, gdyż ich noga nie jest wystarczająco skrętna by poradzić sobie z obciążeniem. W celu zapewnienia dostatecznej ochrony, wyprodukowano buty przystosowane wyłącznie dla supinatorów. Wyróżnia je wysokie podbicie oraz zastosowanie w nich podczas produkcji większej ilości substancji amortyzującej, tak by zagwarantować komfort i lekkość biegu każdemu długodystansowcy.
Dla każdego coś dobrego
Ostatnim, ale nie mniej ważnym przykładem są buty skorygowane pod biegaczy ze stopą naturalną. Jak sama nazwa wskazuje nie wyróżniają się oni nadmiernym skrętem kostki lub przenoszeniem ciężaru na którąś ze stron ciała. Waga naturalnych biegaczy rozchodzi się równomiernie od pięty aż po palce, nie wywołując tym samym przesadnego obciążenia stóp. Takim osobom poleca się buty z grubszą podeszwą. Podczas ruchu należy bowiem odchylać kostkę delikatnie do środka, przez co obuwie podatne będzie na ścieranie. Dodatkowym plusem jest to, iż nie wymagane jest w nich posiadanie dodatkowych wzmocnień lub wyprofilowanej wkładki, przez co buty te są tańsze niż ich specjalistyczne ekwiwalenty. (źródło: http://www.butydobiegania.pl/ )