Projekt mDokumenty to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. To jeden z najbardziej przyszłościowych projektów, jakie realizowane są w Ministerstwie Cyfryzacji.
mDokumenty, które będą testowane w czterech miastach Polski, to rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. "Nikt nie robi nic wbrew woli i przyzwyczajeniom obywateli. Kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania. Kto nie będzie chciał - nie musi" - zaznacza resort cyfryzacji w komunikacie.
W ramach pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać tylko w urzędach gmin. Trzeba też pamiętać, że na razie do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument. "Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników" - przypomina MC.
mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu.
Resort wskazuje, że komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMS-ów czy maili. Obok telefonu, wielu z nas ma w nich ukryty bank, kino, bibliotekę, gazety... Nie ma żadnych powodów, by nie zagościła tam również administracja ze swymi dokumentami.
W telefonie nie będzie żadnych danych. Wszelkie dane pozostaną w rejestrach państwowych. W przypadku dowodu osobistego - w Rejestrze Dowodów Osobistych (osoby korzystające z Profilu Zaufanego już dziś mogą je sprawdzić).
Jak zaznacza MC, telefon komórkowy będzie jedynie urządzeniem, na które będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę (podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie).
Polacy mają już ponad 19 mln smartfonów. Korzysta z nich ponad 60 proc. obywateli. Eksperci są zgodni, że technologie mobilne będą coraz bardziej rozpowszechnione i korzystać z nich będzie coraz więcej osób.
Co ważne, mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym. Nie będzie żadnego przymusu, by z nich korzystać. Osoby, które będą chciały korzystać z tradycyjnych dokumentów, nadal będą mieć taką możliwość.
mp/