Fot. Studia podyplomowe SGH i UJ
Od niespełna roku obowiązuje ustawa o rewitalizacji, bogata w nowoczesne narzędzia prawne wspierające samorządy w wyprowadzaniu obszarów zdegradowanych z kryzysu. Warto poznać możliwości ich zastosowania i nauczyć się je stosować w czasie praktycznych zajęć w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zapraszamy na roczne studia podyplomowe już od 26 listopada 2016 r.
Nowe podejście do programowania rewitalizacji i zarządzania realizacją projektów, które wynika z ?Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020? oraz ustawy o rewitalizacji wymaga aktualizacji dotychczasowej wiedzy i umiejętności na każdym poziomie administracji samorządowej.
Program IV edycji studiów podyplomowych ?Rewitalizacja miast ? organizacja i finansowanie? jako jedyny w Polsce przygotowuje do wdrażania nowego podejścia do rewitalizacji promującego zintegrowane projekty rewitalizacji finansowane z różnych źródeł.
Uczymy opracowania programów rewitalizacji, w tym diagnozowania i wytyczania obszarów zdegradowanych i rewitalizacji, integracji działań, źródeł finansowania. Jest to tym ważniejsze, że obecnie ? przy dwóch trybach opracowania programu rewitalizacji (ustawowym i pozaustawowym) pojawia się wiele wątpliwości, które dobrze wyjaśnić w pełnym zakresie.
Dzięki praktycznym zajęciom słuchacze studiów mają okazję zapoznać się z odpowiednimi rozwiązaniami do rewitalizacji różnych typów obszarów (śródmiejskich, blokowisk, poprzemysłowych, powojskowych itp.).
Pokazujemy, w jaki sposób włączać do działań rewitalizacyjnych mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Przedstawiamy różne podejścia do zarządzania projektami rewitalizacyjnymi sprawdzone w wielu polskich miastach. Wskazujemy potencjalne źródła finansowania.
Studia są także cennym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców i pracowników organizacji pozarządowych, jak angażować się w realizowane przedsięwzięcia, jak włączyć swoich pracowników, jakich pracowników można pozyskać dzięki rewitalizacji, jakie działania można zrealizować, korzystając ze środków na nią przeznaczonych. Ta wiedza będzie bezcenna w najbliższych latach.
Szczególnie ważne jest upowszechnienie tej wiedzy wśród pracowników urzędów miast, którzy będą przygotowywać nowe programy i projekty. Wśród wykładowców są wybitni profesorowie oraz praktycy zajmujący się rewitalizacją zarówno na poziomie europejskim, jak i w Polsce (m.in. w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Słupsku, Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim, ale i w mniejszych miastach ? Przasnyszu, Strumieniu czy Słomnikach).
Dotychczasowe edycje studiów zgromadziły grupę 80 osób z całej Polski, wśród których byli prezydenci miast, urbaniści, architekci miejscy, koordynatorzy projektów rewitalizacyjnych z dużym doświadczeniem praktycznym, urzędnicy i radni miejscy, działacze organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.
Dzięki ukończeniu studiów podnieśli swoje kwalifikacje, a projekty realizowane w ich miastach są uznawane za wzorcowe i nagradzane w polskich i międzynarodowych konkursach dotyczących rewitalizacji.
Studia prowadzone są w przyjaznej formule i obejmują wykłady, warsztaty, seminaria dające bezpośredni kontakt z prowadzącymi, a także zajęcia e-learningowe wzbogacone interaktywnymi studiami przypadków. Kluczowym elementem studiów są wizyty studyjne w miastach, które mają najciekawsze doświadczenia w zakresie rewitalizacji w ostatnich latach.
Umożliwiają one zapoznanie się ze specyfiką rewitalizowanych obszarów, bezpośredni kontakt z osobami, które przeprowadziły projekty rewitalizacyjne, dyskusję i wymianę doświadczeń, a także zespołową i indywidualną pracę nad zadaniami, bazującymi na problemach występujących w realizowanych projektach.
Szczegółowe informacje na temat studiów znajdują się na stronie:
Rekrutacja do 21 listopada br. na stronie: https://po
Serdecznie zapraszamy do profesjonalnego przygotowania się do rewitalizacji!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i artykułów sponsorowanych