Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.05.08 13:59

Wzrostowi innowacyjności Polski towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnym

Wzrostowi innowacyjności Polski na poziomie globalnym towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnym - wskazują eksperci Banku Millennium w opracowaniu ?Indeks Millennium ? Potencjał Innowacyjności Regionów 2017?. W tegorocznym wyścigu po innowacyjność zwyciężyło mazowieckie, jednak pozostałe województwa szybko nadrabiają dystans do lidera.
Wzrostowi innowacyjności Polski towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnym
Wzrostowi innowacyjności Polski towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnymFot. Fotolia

Polska gospodarka posiada ogromny potencjał rozwojowy i staje się coraz bardziej innowacyjna. Nadal jednak można zauważyć głębokie różnice w tempie rozwoju poszczególnych regionów kraju.

?Dzięki temu że ?+ndeks Millennium+ powstaje co roku, możemy porównywać zmiany zachodzące na tych samym obszarach geograficznych w analogicznym czasie. Zróżnicowanie potencjału innowacyjności analizujemy w szerokim kontekście biznesowym, a w kolejnych etapach badania przyjrzymy się również czynnikom kształtującym wyniki poszczególnych sektorów gospodarki? - mówi Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu Banku Millennium.

Cztery województwa na prowadzeniu

W tegorocznym rankingu w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się 4 województwa: mazowieckie (97 pkt), małopolskie (88 pkt), dolnośląskie (76 pkt) oraz pomorskie (74 pkt), osiągając wynik powyżej średniej krajowej (68 pkt). Są to regiony, gdzie dominującą rolę odgrywają aglomeracje miejskie: warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska. Ich sukces tkwi w umiejętności przyciągania najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych jednostek. To tu funkcjonują najlepsze uczelnie oraz kluczowe ośrodki naukowo - badawcze. Dobrze rozwinięta oferta edukacyjna przyciąga kapitał ludzki, a konsekwentna współpraca biznesu z nauką - kapitał finansowy.

W pogoni za liderem

W ostatnim czasie zauważalne jest zmniejszanie dystansu między województwem mazowieckim a pozostałymi trzema regionami. Z danych przedstawionych przez analityków banku wynika, że Małopolska, dolnośląskie oraz pomorskie od kilku lat dynamicznie i relatywnie szybciej niż lider zestawienia zwiększają wydatki na B+R w przeliczeniu na PKB, a także liczbę osób pracujących w badaniach i rozwoju. Przyczyn tego zjawiska można szukać przede wszystkim w silnym rozwoju innowacyjnego przemysłu (np. chemicznego, biotechnologicznego i farmaceutycznego) i usług, m.in. sektor nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT, usług wspólnych w zakresie finansów i księgowości, kadr, działów zakupów oraz w obszarze badań i rozwoju.

Istotnym motorem rozwoju tych regionów są również prężnie działające specjalne strefy ekonomiczne, które z sukcesem przyciągają kapitał, a także rozwój infrastruktury transportowej i edukacyjnej. Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie dystansu do lidera są również dynamicznie rozwijające się ośrodki przedsiębiorczości takie jak centra transferu technologii i innowacji.

Coraz mniejszy dystans pomiędzy województwami

W porównaniu do Indeksu opublikowanego w ubiegłym roku prawie wszystkie województwa (z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego) osiągnęły w rankingu wyższą średnią wyników, dzięki czemu przybliżyły się do wyniku lidera (97 pkt). Oznacza to, że różnice w potencjale innowacyjności między poszczególnymi regionami są coraz mniejsze.

Lubelskie najszybsze

?Największy rozwój potencjału innowacyjności w ciągu ubiegłych pięciu lat osiągnęło województwo lubelskie. Kluczowym powodem awansu jest trzykrotny wzrost liczby wydanych patentów. Eksplozja ta może być konsekwencją silnej pozycji Lublina jako ośrodka akademickiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Politechnika Lubelska, która tylko w 2015 roku uzyskała 98 patentów i dokonała 97 zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, zajmując czwarte miejsce wśród jednostek naukowych w kraju. Widać, że lubelskie ośrodki akademickie (obok Politechniki również Uniwersytet Przyrodniczy i Medyczny) efektywnie korzystają z wysokiego potencjału edukacyjnego regionu - komentuje Urszula Kryńska, Ekonomistka Banku Millennium. Dobrą pozycję w rankingu osiągnęło również województwo podkarpackie, które odnotowało solidny skok w wydajności pracy. Jest to konsekwencją prowadzonej przez władze regionu polityki inwestowania w innowacyjne branże gospodarki, zwłaszcza w lotnictwo i kosmonautykę.

Opracowanie ?Indeks Millennium ? Potencjał Innowacyjności Regionów 2017? dostępny na https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe#indeks-millennium jest punktem wyjścia do stworzenia pogłębionego raportu, który zostanie poszerzony o analizę rozwoju potencjału innowacyjności w województwach na przestrzeni 6 lat oraz o porównania międzybranżowe. Rozszerzona edycja raportu zostanie opublikowana jesienią tego roku.

Metodologia: Składowe ?Indeksu Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów? to 6 kryteriów w największym stopniu warunkujących rozwój innowacyjnej gospodarki: wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i artykułów promocyjnych

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 300

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w piątek, godzina 11:37 Okrągłe
Osobówka wypadła z drogi. Marznąca mżawka utrudnia ruch
w czwartek, godzina 14:32 Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball