Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Przysięga Terytorialsów
Minister rodziny odwiedziła Biłgoraj
Oddają pieniądze z 500+
Nieszczęśliwy wypadek podczas naprawy koła
home > Start > Kraj > Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie grozi
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.04.20 15:49

Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie grozi

Rada Polityki Pieniężnej na jednym z ostatnich posiedzeń pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Jak oceniać tę wiadomość? Jakie stąd wynikają prognozy gospodarcze?
Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie grozi
Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie groziFotolia

Przypomnijmy, że zadaniem RPP jest realizacja polityki pieniężnej państwa, a podstawowym celem Rady jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza. Miernikiem tej stabilności jest niski i również stabilny poziom inflacji.

Zostawiając bez zmian stopy procentowe, Rada Polityki Pieniężnej potwierdziła wcześniejsze oceny ekonomistów: 21 ankietowanych przez PAP ekspertów ? nikt nie miał innego zdania ? wyraziło przekonanie, że sytuacja na rynku pieniężnym jest stabilna i nie wymaga zmiany poziomu stóp procentowych.

Potwierdzili tę opinię na konferencji prasowej członkowie Rady, w tym tej przewodniczący, prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie grozi, a jedynym ewentualnym zagrożeniem jest niewykluczony w przyszłości wzrost cen ropy naftowej.

Dodajmy, że szef NBP jest dobrej myśli, jeśli idzie o perspektywy rozwoju gospodarczego Polski. Jego zdaniem wzrost PKB w 2017 r. będzie zbliżony do 3,5-3,6 proc., bardzo blisko potencjalnej ścieżki zrównoważonego wzrostu.

Przy okazji przypomnijmy, że podstawowe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego to narzędzie polityki monetarnej, służące do regulowania ilości pieniądza na rynku, a w ten sposób wpływania na poziom inflacji. W dużym uproszczeniu sytuacja jest taka: im więcej w obrocie pieniędzy tym o niego łatwiej, więc skłonni jesteśmy płacić więcej. Rosną ceny i inflacja.

Określając wysokość swoich stóp procentowych, NBP wpływa na wysokość stóp procentowych rynku międzybankowego, a tym samym na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych.

Ważną rolę odgrywa tu stopa referencyjna określająca rentowność bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski w celu przywrócenia równowagi płynnościowej w sektorze bankowym. Od 5 marca 2015 r. stopa referencyjna NBP wynosi 1.50 proc., co jest najniższą wartością od 6 lutego 1998 roku, kiedy RPP ustaliła stopy procentowe po raz pierwszy. Wtedy stopa referencyjna wynosiła 24 proc., 31 stycznia 2002 r spadła do 10 proc, potem już nigdy nie osiągnęła poziomu dwucyfrowego.

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 131

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl