Jak poinformowała kierownik referatu księgowości budżetowej w Urzędzie Miasta i Gminy w Wadowicach Kinga Gurdek, ratusz przystąpił do pilotażowego programu płatności bezgotówkowych, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju oraz Krajową Izbę Rozliczeniową, pod koniec października 2016 r. ?Chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców. Do udziału w pilotażu zachęciło nas również to, że nie generuje on kosztów? ? zaznaczyła.
W ocenie Gurdek, wdrożenie płatności bezgotówkowych przebiegło sprawnie i bezproblemowo. ?Wystarczył jeden telefon i zostaliśmy zakwalifikowani do programu. Musieliśmy czekać ok. miesiąca na umowę, po czym zainstalowano nam terminale płatnicze w dwóch kasach. Od tego momentu wszystkie czynności administracyjne obsługiwane przez nasz urząd można opłacać bezgotówkowo? ? powiedziała.
Kierownik referatu księgowości budżetowej przyznała, że zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi nie jest znaczne. Jednak mieszkańcy, którzy opłacają czynności administracyjne bezgotówkowo, są zadowoleni, że mają taką możliwość. ?Myślę, że tendencja będzie wzrostowa i interesanci będą chętnie korzystać z tej formy zapłaty? ? stwierdziła.
Jak dodała, program płatności bezgotówkowych powinien być w każdym urzędzie. ?Warto przetestować, czy taka forma opłat się sprawdzi. Urzędy powinny przystąpić do programu, tym bardziej że jest on w całości finansowany przez organizatorów? ? zaznaczyła.
Gurdek zapowiedziała również, że po zakończeniu pilotażu urząd planuje wdrożyć płatności bezgotówkowe na stałe.
W ramach rządowego programu pt. ?Od papierowej do cyfrowej Polski" instytucje państwowe zachęcają samorządy do wdrażania płatności bezgotówkowych. Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowana została broszura edukacyjna zawierająca praktyczne rady i informacje, które mają ułatwić urzędom wprowadzenie tego typu płatności: http://www