Fot. Fotolia
?Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki w obszarze odnawialnych źródeł energii" - podkreśliła spółka.
Według płockiego koncernu, zgodnie z założeniami projektu, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy 20 do 40 kW ma pełnić jednocześnie funkcję masztu reklamowego stacji paliw. ?Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną. Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok" - zaznaczył PKN Orlen.
Jak wyjaśniła spółka, konstrukcje turbin wiatrowych o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą, w związku z czym ich eksploatacja nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji paliwowych.
PKN Orlen zwrócił uwagę, że testowy montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw tej spółki będzie kolejnym przedsięwzięciem w ramach wdrażania tam odnawialnych źródeł energii po uruchomionym w lutym 2016 r. pilotażowym projekcie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna - PAP), w które wyposażono 11 wybranych obiektach spółki.
Panele fotowoltaiczne z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych zamontowano na stacjach paliwowych PKN Orlen w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.
?Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty" - podkreślił płocki koncern.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/Kurier PAP