Fot. Fotolia
Prasowa Akademia Pieniądza XXI to bezpłatne szkolenia dla dziennikarzy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną. W ramach projektu odbędzie się dziesięć wykładów on-line i dziesięć praktycznych warsztatów w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Na platformie e-learningowej (http://www.pap21.pl) właśnie zostało udostępnione pierwsze opracowanie.
Wykład w przystępny sposób wprowadza w zakres tematyczny nauk ekonomicznych i pokazuje, w jaki sposób ekonomiści prowadzą swoje badania i formułują wnioski.
?Co wytwarzać? Jak wytwarzać? Dla kogo wytwarzać? W istocie, wszyscy ekonomiści zajmują się w swojej pracy udzielaniem mniej lub bardziej wysublimowanych odpowiedzi na te trzy fundamentalne pytania? ? pisze autor we wstępie.
Wyjaśnia też m.in., czym jest model ekonomiczny, czym zajmuje się ekonomia pozytywna i normatywna oraz czym różni się mikroekonomia od makroekonomii. Istotną część wykładu stanowi zestaw terminów wraz z definicjami, który pozwoli lepiej orientować się, co kryje się pod takimi określeniami ekonomicznymi jak: produkt krajowy brutto (PKB), inflacja, wzrost gospodarczy, optimum Pareta itp.
Autorem pierwszego opracowania jest dr Piotr Maszczyk z Katedry Ekonomii II Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Na uczelni pracuje od 1998 r.; jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemów transformacji systemowej w Europie Środkowej i Wschodniej.
Projekt ?Prasowa Akademia Pieniądza XXI? realizowany jest przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Szkolenie będzie realizowane w okresie od 19 lutego 2017 do 15 grudnia 2017 r. Przygotują je i poprowadzą wykładowcy SGH w Warszawie. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy zarejestrować się na http://www.pap21.pl.