Fot. Fotolia
?Prasowa Akademia Pieniądza XXI" to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy interesujących się finansami i gospodarką. Projekt realizuje Polska Agencja Prasowa we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Szkolenie składa się z 10 wykładów (publikowanych na platformie e-learningowej) i praktycznych warsztatów, których autorami są m.in. eksperci SGH w Warszawie.
Pierwszy wykład, który poprowadzi dr Piotr Maszczyk z Katedry Ekonomii II Szkoły Głównej Handlowej, będzie miał charakter wprowadzający w bardziej szczegółowe zagadnienia z zakresu gospodarki i finansów. Uczestnicy zapoznają się z kluczowymi definicjami i pojęciami ekonomicznymi jak PKB, inflacja, wzrost gospodarczy, stopy procentowe. Poznają również modele i wskaźniki ekonomiczne.
Temat zostanie udostępniony uczestnikom szkolenia na platformie e-learningowej (http://www.pap21.pl) w lutym. Kilka dni po nim ukaże się test sprawdzający, a w marcu w Centrum Prasowym PAP odbędzie się praktyczny warsztat, podczas którego dr Maszczyk szczegółowo omówi wszystkie zagadnienia. Będzie to także doskonała okazja do szerszej dyskusji o gospodarce i ekonomii.
Zakres tematyczny ?Prasowej Akademii Pieniądza XXI"
1. Wprowadzenie do ekonomii (podstawowe pojęcia: PKB, inflacja, wzrost gospodarczy, stopy procentowe, eksport/import, modele i wskaźniki ekonomiczne, optimum Pareta).
2. Funkcje państwa i metody oddziaływania na gospodarkę (efektywność a równość, zawodności rynku i państwa, zasada korzyści społecznej netto, ekonomia polityczna, teoria wyboru publicznego).
3. Dziennikarstwo jako czynnik sprawczy w polityce finansowo-ekonomicznej państwa (warsztat dziennikarza ekonomicznego, artykuły i informacje oraz ich wpływ na rynek i notowania spółek na przykładzie depesz PAP).
4. Polityka fiskalna, jako narzędzie polityki stabilizacyjnej (budżet państwa a Skarb Państwa, deficyt budżetowy, produkcja potencjalna i faktyczna, popyt globalna a wielkość produkcji, kierunki wydatkowania środków publicznych, ekonomia instytucjonalna).
5. Podatki w gospodarce (reguły opodatkowania, źródła dochodów podatkowych, rozkład obciążeń podatkowych, implikacje dla sektora przedsiębiorstw).
6. Pieniądz i polityka pieniężna (krótka historia pieniądza, stopy procentowe a inflacja, rozwój nowoczesnych metod płatności, rola i instrumenty banku centralnego).
7. System bankowy (funkcjonowanie rynku międzybankowego, produkty bankowe, doradcy i pośrednicy bankowi).
8. Rynek kapitałowy bez tajemnic (rynek walutowy, giełda papierów wartościowych, międzybankowy rynek pieniężny, polityka właścicielska, budowanie wartości spółek, fundusze hedgingowe).
9. Impulsy i bariery rozwoju po roku 2020 r. (zrównoważony rozwój, polityka rozwoju w nowej perspektywie finansowej UE).
10. Innowacyjność: moda czy konieczność?
Rejestracja na szkolenie
Warunkiem przystąpienia do projektu jest rejestracja na platformie szkoleniowej znajdującej się na stronie http://www.pap21.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Tylko zarejestrowani i zalogowani uczestnicy uzyskają dostęp do wykładów szkoleniowych i testów sprawdzających. Na platformie będą też mogli dyskutować z wykładowcami na prezentowane tematy szkoleniowe oraz śledzić postępy swojej nauki.
Zapraszamy dziennikarzy, którzy chcą z nami nauczyć się, jak interesująco i poprawnie komunikować się z czytelnikami, widzami i słuchaczami na tematy ekonomiczne.
Projekt jest realizowany od stycznia do grudnia 2017 r., przy czym warsztaty praktyczne odbywać się będą od marca do października (z wyłączeniem wakacji) w wybrane soboty w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.
mp/Kurier PAP