Wydawnictwo skierowane jest do wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł.
Czytelnicy zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury, poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Dowiedzą się także jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.
Jak przypomina autorka publikacji, dr Joanna Frączek-Broda, zgodnie z obowiązującą ustawą o prawach autorskich i pokrewnych pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione. Wynika to z tego, że ustawa wprowadza instytucję dozwolonego użytku prawnego, czyli zezwala na korzystanie z dzieła bez zgody twórcy.
Jedynym warunkiem skorzystania z dzieła jest fakt rozpowszechnienia dzieła, innymi słowy - dzieło musiało już mieć swoją oficjalną premierę.
"Plik zawierający takie dzieło możesz pobrać, ale to także jest obwarowane pewnymi zastrzeżeniami: - możesz go wykorzystać wyłącznie na własne potrzeby, a jeżeli chcesz go udostępnić, albo przekazać dalej, możesz to zrobić, ale wyłącznie rodzinie i najbliższym znajomym" - ostrzega dr. Joanna Frączek-Broda.
Jak już informowaliśmy, gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tys. zł na szkolenia informatyczne mieszkańców. Fundacja Promocji Gmin Polskich jest operatorem grantów w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Przypominamy, że nasza Fundacja nie narzuca grantobiorcom warunków: gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród następujących modułów tematycznych: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)" "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
W ramach każdego modułu można zorganizować dowolną liczbę szkoleń. Warto przy tym pamiętać, że gmina nie musi wnosić żadnego wkładu własnego, a aż do 40 proc grantu można wydać na sprzęt komputerowy, który po zakończeniu projektu można będzie przekazać miejscowej szkole.
Szkolenia będą dwudniowe, dwa razy po osiem godzin. Scenariusze realizacji poszczególnych tematów przygotowane na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich przez dr Joannę Frączek-Brodę zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Zadaniem każdego szkolenia - takie mamy założenie nadrzędne - jest wykształcenie w uczestnikach podstawowych umiejętności cyfrowych.
Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat ?Kultura w sieci" znajdą Państwo na stronie Fundacji Promocji Gmin Polskich http://www
Zachęcamy też do zapoznania się z konkursowym ABC: https://fp
Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA
Tekst powstał w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej projektu ?Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO PC na lata 2014 -2020, działanie 3.1