Skrypt ?Tworzę własną stronę internetową (blog)" opisuje szczegółowo drogę, jaką należy pokonać, alby nie tylko stworzyć własne miejsce w sieci, ale także zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego. Dodatkowo książka zwraca uwagę na mechanizmy monitorowania swojej strony i jej popularności przez wykorzystanie analityki internetowej, a także uczy jak korzystać z podstawowych usług e-administracji.
- Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci - ostrzega autorka publikacji, dr Joanna Frączek - Broda. - Pamiętaj, że wszystko co dostaje się do sieci, zostaje w niej w jakiejś formie na zawsze. Jeżeli nie chcesz, aby jakieś zdjęcie czy dane pojawiały się przez najbliższe 30 lat w sieci - nie umieszczaj ich tam. Nie podawaj także w otwartej sieci (poza np. stronami administracji państwowej, czy poza zaufanymi stronami banków) swoich danych osobowych. Podane w jednym miejscu nazwisko, w innym data urodzenia, a w innym adres sprawny researcher potrafi znaleźć i połączyć w jedno.
- Dane takie może sprzedać lub wykorzystać, m.in. w celu wzięcia pożyczki online - zwraca uwagę autorka podręcznika. Jak już informowaliśmy, gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tys. zł na szkolenia informatyczne mieszkańców.
Fundacja Promocji Gmin Polskich jest operatorem grantów w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Przypominamy, że nasza Fundacja nie narzuca grantobiorcom warunków: gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród następujących modułów tematycznych: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)" "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
W ramach każdego modułu można zorganizować dowolną liczbę szkoleń. Warto przy tym pamiętać, że gmina nie musi wnosić żadnego wkładu własnego, a aż do 40 proc grantu można wydać na sprzęt komputerowy, który po zakończeniu projektu można będzie przekazać miejscowej szkole.
Szkolenia będą dwudniowe, dwa razy po osiem godzin. Scenariusze realizacji poszczególnych tematów przygotowane na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich przez dr Joannę Frączek Brodę zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zadaniem każdego szkolenia - takie mamy założenie nadrzędne - jest wykształcenie w uczestnikach podstawowych umiejętności cyfrowych.
Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat ?Tworzę własną stronę internetową (blog)" znajdą Państwo na stronie Fundacji Promocji Gmin Polskich http://www
Są tam wszystkie publikacje przygotowane przez naszą fundację w związku ze szkoleniami w dziedzinie kompetencji cyfrowych w ramach konkursu PO PC 3.1.
Zachęcamy też do zapoznania się z konkursowym ABC: https://fpgp.eu/konkursowe-abc-odpowiadamy-czytelnikom-w-sprawie-po-pc-3-1/470/aktualnosci.html
Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA