Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.10.10 11:02

Raport OECD: wzrosły dysproporcje gospodarcze między polskimi województwami

Polska ma czwartą najwyższą regionalną dysproporcję gospodarczą wśród wszystkich krajów OECD, a różnice między regionami Polski pod względem poziomu PKB na mieszkańca wzrosły w ciągu analizowanych 16 lat - wynika z raportu OECD zaprezentowanego we wtorek w Brukseli w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
Raport OECD: wzrosły dysproporcje gospodarcze między polskimi województwami
Raport OECD: wzrosły dysproporcje gospodarcze między polskimi województwamiFot. Fotolia

Raport "Regiony i miasta w pigułce 2018" pokazuje, że w latach 2000-2016 r. różnice regionalne wzrosły w połowie krajów OECD, w tym w Polsce. PKB na mieszkańca najbiedniejszego polskiego regionu, którym jest woj. lubelskie, jest równy 44 proc. PKB per capita najbogatszego Mazowsza.

"Polska ma czwartą najwyższą regionalną dysproporcję gospodarczą wśród wszystkich krajów OECD" ? podkreślono w dokumencie.

Według OECD, przy wzroście produktywności o 4,5 proc. rocznie w latach 2000-2016, Wielkopolska odnotowała najwyższy wzrost wydajności, likwidując lukę, jaką dzieliła ją do Mazowsza, które nazwano "polską granicą" pod względem produktywności. "W tyle za najbardziej produktywnymi regionami w Polsce znalazło się woj. świętokrzyskie, odnotowując najniższy wzrost wydajności, na poziomie 1,2 proc. rocznie" ? czytamy w raporcie.

Kolejnym wskaźnikiem przeanalizowanym przez OECD była stopa bezrobocia wśród młodzieży (15-24 lata), która również znacznie różni się w poszczególnych regionach Polski. "Bezrobocie wśród młodzieży na Podkarpaciu (26 proc.) jest prawie czterokrotnie wyższe niż w Wielkopolsce (7 proc.), w regionie Polski o najniższym bezrobociu wśród młodzieży" ? zauważono.

Z dokumentu wynika ponadto, że wszystkie 16 polskich regionów znajduje się w czołówce 25 proc. regionów OECD w dziedzinie edukacji i w dolnych 20 proc. w dziedzinie mieszkalnictwa. Największe dysproporcje regionalne występują w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas gdy Małopolska znajduje się w górnych 20 proc. regionów OECD pod tym względem, woj. lubuskie jest w dolnych 30 proc.

Jak wynika z raportu, udział siły roboczej z co najmniej średnim wykształceniem w polskich województwach jest o ponad 11 pkt. proc. wyższy niż mediana OECD. Jednocześnie wszystkie polskie regiony radzą sobie gorzej niż średnia OECD w zakresie stopy zatrudnienia, samooceny zadowolenia z życia, zanieczyszczenia powietrza, oczekiwanej długości życia, wskaźnika śmiertelności, frekwencji wyborczej, dochodu do dyspozycji per capita i liczby pokoi na osobę.

Według danych OECD, w Polsce 56 proc. ludności mieszka w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Udział ludności w obszarach metropolitalnych, czyli aglomeracjach miejskich z ponad 500 tys. mieszkańców, wynosi 33 proc. w porównaniu z 54 proc. na obszarze OECD. "Polskie obszary metropolitalne tworzą 46 proc. krajowego PKB, ale tylko 25 proc. krajowego zatrudnienia. W latach 2000-2016 obszary metropolitalne generowały 48 proc. krajowego wzrostu PKB" ? zaznaczono w raporcie.

Warszawski obszar metropolitalny znajduje się wśród 25 proc. najlepszych w OECD pod względem PKB per capita, zajmując 84. pozycję na 329 takich obszarów. Trzy najbogatsze polskie metropolie - Warszawa, Poznań i Wrocław - poprawiły swoją pozycję między 2000 r. a 2016 r. o ok. 100 lokat lub więcej (odpowiednio: 132, 106 i 96).

Z raportu wynika też, że wszystkie polskie obszary metropolitalne poza Gdańskiem znajdują się wśród 20 proc. obszarów metropolitalnych o największym zanieczyszczeniu powietrza w OECD. Gdańsk jest jedynym polskim obszarem metropolitalnym, który wyraźnie poprawił swoją pozycję w porównaniu z 2000 r. (o 18 pozycji). Jak wskazują autorzy dokumentu, najbardziej zanieczyszczonym obszarem metropolitalnym w Polsce są Katowice.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie. W ciągu czterech dni zgromadzi ponad 6 tys. uczestników związanych z samorządem terytorialnym z całej Unii Europejskiej. Organizatorami wydarzenia są Europejski Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD) jest ważną międzynarodową, międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 34 wysoko rozwinięte państwa; Polska należy do niej od 1996 r.

Z Brukseli Mateusz Kicka

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 794

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
dzisiaj, 09:51 Biłgoraj
Świąteczna nowość od Kuby Nizia
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball