?Na 25 września br. 2 747 szkół otrzymało już możliwość korzystania z usług Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zaś 1 273 z nich zgłosiło się do programu. Oznacza to, że wciąż ponad połowa szkół, które mogą przystąpić do programu, nie dokonało zgłoszenia" - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski w odpowiedzi na poselską interpelację.
Minister dodał przy tym, że każda ze szkół została samodzielnie poinformowana o takiej możliwości ze strony Centrum Kontaktu OSE.
Zagórski przypomniał, że choć udział w programie jest dla szkół dobrowolny to ministerstwo wraz z Operatorem OSE przekonuje szkoły do merytorycznych korzyści, jakie przyniesie im użytkowanie usług OSE (np. podczas systematycznie organizowanych spotkań regionalnych). Resort wskazuje przy tym, że od 1 stycznia 2021 r. każda szkoła niekorzystająca z usług OSE będzie miała obowiązek samodzielnego zapewnienia w szkole możliwości dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Celem programu OSE jest zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce (ok. 19,5 tys. lokalizacji) dostępu do bardzo szybkiego Internetu wraz z zaawansowanymi usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego (w szczególności bezpieczeństwa uczniów podczas korzystania z Internetu w szkole) oraz multimedialnymi treściami i narzędziami edukacyjnymi, wspomagającymi bieżącą pracę uczniów i nauczycieli.
Szkoły mogą korzystać z usługi dostępu do Internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s, przy czym korzystanie z usługi o symetrycznej przepustowości równej 100 Mb/s jest bezpłatne, zaś koszt świadczenia takiej usługi w całości pokrywany jest ze środków budżetu państwa. Jednocześnie - w zależności od potrzeb i o ile pozwala na to infrastruktura, za pomocą której szkoła przyłączona jest do publicznej sieci telekomunikacyjnej - szkoły mogą korzystać z usług o wyższych parametrach za dodatkową opłatą, która odpowiada jedynie kosztom podniesienia tych parametrów.
Dyrektorzy szkół mogą zgłaszać się do programu na stronie http://www.ose.gov.pl. Jeśli szkoła znajduje się na liście, wystarczy wypełnić formularz, następnie operator OSE - państwowy instytut badawczy NASK prześle umowę, a po jej podpisaniu przystąpi do podłączenia szkoły.
mp/