Prezentujemy podręcznik: jest to publikacja przeznaczona dla osób, które chcą poznać i wykorzystać w prywatnym i społecznym życiu codziennym filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych.
Skrypt kładzie szczególny nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. na nawiązywaniu i kontynuowaniu znajomości online, kształtowaniu wizerunku, wykorzystywaniu i dzieleniu się swą twórczością oraz korzystaniu z cudzej twórczości ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego. Jak wszystkie pozostałe podręczniki także i ten zawiera wskazówki korzystania z podstawowych usług e-administracji.
Autorka podręcznika dr Joanna Frączek ? Broda zwraca uwagę, że powszechnie spotykane w internecie fake news, (czyli fałszywe doniesienia) nie są zjawiskiem nowym. Od zarania dziejów tam, gdzie pojawiało się informowanie, istniało także dezinformowanie. Informacja i dezinformacja to narzędzia w rękach polityków, firm, znanych osobistości, dyplomatów, dziennikarzy, przedstawicieli handlu i ostatecznie ludzi wojny ? wojskowych, partyzantów i przestępców.
"Internet jednak dał niewyobrażalną moc wszystkim tym, którzy w jakiś sposób mijają się z prawdą" ? pisze dr Joanna Frączek - Broda. Przed erą internetu, aby założyć i utrzymać gazetę trzeba było wypełnić olbrzymią ilość warunków, także prawnych, a co więcej ? jeżeli czytelnicy tracili zaufanie w wyniku podawania niesprawdzonych informacji, trudno było utrzymać gazetę na powierzchni opłacalności. Internet z jego niemal darmową przestrzenią rozwiązał ten problem. Teraz każdy, niezależnie od tego jak niewiarygodny i szalony może założyć własny kącik newsów.
Dzięki temu XXI wiek zamiast rozpocząć kolejną erę postępu nauki i rozwoju odnotowuje powrót do zabobonów, przesądów i zamknięcia informacyjnego na niespotykaną skalę ? zwraca uwagę autorka podręcznika.
Jak już informowaliśmy, gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tys. zł na szkolenia informatyczne mieszkańców. Fundacja Promocji Gmin Polskich jest operatorem grantów w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Przypominamy, że nasza Fundacja nie narzuca grantobiorcom warunków: gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród następujących modułów tematycznych: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)" "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
W ramach każdego modułu można zorganizować dowolną liczbę szkoleń. Warto przy tym pamiętać, że gmina nie musi wnosić żadnego wkładu własnego, a aż do 40 proc grantu można wydać na sprzęt komputerowy, który po zakończeniu projektu można będzie przekazać miejscowej szkole.
Szkolenia będą dwudniowe, dwa razy po osiem godzin. Scenariusze realizacji poszczególnych tematów przygotowane na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich przez dr Joannę Frączek Brodę zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Zadaniem każdego szkolenia ? takie mamy założenie nadrzędne - jest wykształcenie w uczestnikach podstawowych umiejętności cyfrowych. Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat ?Działam w sieciach społecznosciowych? znajdą Państwo na stronie Fundacji Promocji Gmin Polskich http://www
Zachęcamy też do zapoznania się z konkursowym ABC: https://fp
Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99 maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA
Tekst powstał w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej projektu ?Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO PC na lata 2014 -2020, działanie 3.1