Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.10.08 07:38

Samorząd w Brukseli. Od poniedziałku w stolicy Belgii - Europejski Tydzień Regionów i Miast

W poniedziałek rozpoczyna się w Brukseli XVI Europejski Tydzień Regionów i Miast, który zgromadzi ponad 6 tys. uczestników związanych z samorządem terytorialnym z całej Unii Europejskiej.
Samorząd w Brukseli. Od poniedziałku w stolicy Belgii - Europejski Tydzień Regionów i Miast
Samorząd w Brukseli. Od poniedziałku w stolicy Belgii - Europejski Tydzień Regionów i MiastFot. KR

Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów. Organizatorami wydarzenia są Europejski Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Szesnastej edycji imprezy przyświeca hasło "Za silną polityką spójności UE po 2020 roku".

W zaplanowanej na poniedziałek debacie otwarcia pn. "Przyszłością Europy jest spójność" wezmą udział m.in.: przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu oraz szef Europejskiego Komitetów Regionów Karl-Heinz Lambertz.

We wtorek przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów wygłosi orędzie na temat stanu Unii z perspektywy regionów i miast, które będzie nawiązywało do wrześniowego przemówienia Jean-Claude'a Junckera ze Strasburga. Odbędzie się to w obecności przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego.

Komitet Regionów poinformował, że głównym tematem orędzia Lambertza będą najpilniejsze problemy stojące przed miastami i regionami w UE, m.in. przyszłość polityki spójności i negocjacje w sprawie długoterminowego budżetu UE. "Inicjatywę należy również postrzegać w szerszym kontekście toczącej się obecnie debaty na temat przyszłości Europy, a także z perspektywy zbliżających się wyborów europejskich 2019 i +Europy po Brexicie+" ? podkreślono w komunikacie.

Głosami swoich członków Komitet Regionów przyjmie ponadto "zalecenia w sprawie przyszłości Europy" sporządzone na bazie szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, w których wzięło udział łącznie ponad 40 tys. obywateli UE i 110 organów władz lokalnych i regionalnych, również z Polski.

Kończy to dwuletni dialog z mieszkańcami prowadzony w ramach cyklu debat "Rozważania nad Europą", ankiet i konsultacji z władzami samorządowymi, który odbywał się na prośbę przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W proces zaangażowało się ponad 160 przedstawicieli Komitetu Regionów, który liczy 350 członków.

Na wtorek zaplanowano też debatę "Unia Energetyczna w ruchu - polityka spójności wspierająca regiony węglowe w okresie przejściowym" z udziałem m.in. wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza ds. unii energetycznej Marosza Szefczovicza, wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego oraz członki zarządu woj. śląskiego Małgorzaty Ochęduszko-Ludwik.

Program czterodniowego wydarzenia obejmuje w sumie ok. 100 sesji roboczych, wystaw i debat, a także ceremonię wręczenia nagród w konkursie na "najbardziej inspirujące i innowacyjne" projekty unijne RegioStars. W tym roku wśród 21 finalistów konkursu znalazły się dwa projekty transgraniczne z udziałem polskich samorządów.

Do finału trafił projekt "Zdrowie jest najważniejsze" zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przez gminę Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie). Drugim finalistą został projekt "Torfowiska wysokie ? unikalny obszar europejski" wdrażany przy wsparciu funduszy UE z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez gminę Czarny Dunajec (woj. małopolskie). Laureatów nagrody poznamy we wtorek.

Dwa lata temu tytułem RegioStars w dwóch różnych kategoriach tematycznych nagrodzone zostały dwa polskie projekty: realizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie "Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej" oraz "Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku".

Komitet Regionów UE, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z państw UE, podejmując liczne inicjatywy, apeluje o "utrzymanie w przyszłym unijnym budżecie silnej, obejmującej jedną trzecią wydatków, polityki spójności dla wszystkich regionów Unii Europejskiej". Wraz z innymi europejskimi stowarzyszeniami regionów i miast uruchomił akcję "sojusz na rzecz polityki spójności" (#CohesionAlliance), zbierając podpisy pod oficjalnym pismem w tej sprawie, które trafiło do unijnych instytucji.

Regiony i miasta uczestniczą w opracowywaniu większości polityk UE. Władze publiczne szczebla niższego niż krajowy w Unii Europejskiej odpowiadają za dwie trzecie inwestycji publicznych, które często wydatkowane są według przepisów prawnych UE.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

kic/ mc/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 583

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
dzisiaj, 13:53 Biłgoraj
Rusza biłgorajskie lodowisko
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball