Ministerstwo chce, by około miliard złotych z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój trafił na zadania związane z poprawą dostępności. Ale aby tak się stało, trzeba doprecyzować część jego zapisów. W najbliższych dniach ma się tym zająć Komitet Monitorujący PO WER, w którego skład wchodzą przedstawiciele rządu, samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.
Wprowadzone zmiany umożliwią m.in. uruchomienie konkursu na zwiększenie dostępności dla 100 placówek służby zdrowia (300 milionów złotych) oraz dla 50 uczelni i 50 szkół (300 milionów złotych). Planowany jest też konkurs ?Inkubator Dostępności?, który wesprze innowacje społeczne zwiększające dostępność produktów i usług (10 milionów złotych) oraz system szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników (14,5 miliona złotych). Pieniądze mają być także przeznaczone na Krajowy Ośrodek Mobilności Osób Niepełnosprawnych (KOMON), czyli projekt wspierający mobilność osób z niepełnosprawnościami (24,3 miliona złotych).
?Wsparcie z PO WER na te obszary to około 700 milionów złotych. W najbliższych 6 miesiącach ruszą konkursy dla 50 szkół, 50 uczelni i 100 placówek służby zdrowia oraz ?Inkubator Dostępności?. Pozostałe działania będą uruchamiane sukcesywnie? ? informuje MIiR.
Komitet przyjął już zmiany w PO WER, które wymagają akceptacji Komisji Europejskiej. Wartość dofinansowania, które zostanie dzięki nim uruchomione to około 300 milionów złotych. Te pieniądze mają trafić m.in. na zapewnienie usług indywidualnego transportu ?door-to-door? dla osób niesamodzielnych i osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą korzystać z transportu publicznego czy na zwiększenie dostępności budynków wielorodzinnych dla osób o ograniczonej mobilności poprzez usprawnienia instalacyjno-budowlane.
W planach jest także przeszkolenie pracowników transportu zbiorowego w zakresie profesjonalnej obsługi osób o szczególnych potrzebach, wdrożenie usług asystenckich na rzecz uczniów i przygotowanie kadry systemu oświaty do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Utworzonych ma też być 15 Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą.
?Zmiany te mamy już na roboczo uzgodnione z Komisją Europejską. Spodziewamy się, że Komisja Europejska zaakceptuje je do końca roku? ? wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Źródło: MIiR
aba/