Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, które sprawi, że docelowo Polacy nie będą już musieli przy logowaniu do portali administracji publicznej pamiętać wielu haseł. Do wszystkich będą się mogli zalogować przy pomocy jednego, wybranego przez siebie loginu.
Na początek przy pomocy Login.gov.pl można się zalogować do platformy ePUAP. Jeszcze w tym roku możliwe to będzie jeszcze na kilku platformach administracji publicznej takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, ZUS, Obywatel.gov.pl, Biznes.gov.pl.
Na razie potwierdzanie tożsamości możliwe jest tylko przy pomocy Profilu Zaufanego. Stopniowo również środków identyfikacji będzie przybywać. Logowanie będzie zaś możliwe np. przy wykorzystaniu haseł używanych do systemów bankowości elektronicznej.
Tzw. Węzeł Krajowy, to wygodny dostęp do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Wszystko za pomocą jednego - a nie jak dotychczas - wielu loginów i haseł. Dostęp do portali usługowych w myśl przepisów ma być możliwie prosty i szybki, ale przede wszystkim bezpieczny.Węzeł krajowy w punktach1. Koniec z zapamiętywaniem wielu metod logowania do różnych systemów.
Obywatel będzie mógł użyć wybranego przez siebie środka identyfikacji elektronicznej (np. mechanizmu identyfikacji wykorzystywanego w systemie bankowym, z którego na co dzień korzysta) w celu potwierdzenia swojej tożsamości w publicznej usłudze online.
Dostawca publicznej usługi online nie będzie musiał martwić się o to, jak rozpoznać, że Kowalski to Kowalski. Wystarczy, że podłączy swój system do węzła, który pozwoli na uwierzytelnienie użytkownika na wymaganym poziomie bezpieczeństwa.
Obustronne bezpieczeństwo
Do węzła podłączane są tylko systemy identyfikacji spełniające określone wymagania, dzięki czemu zarówno Obywatel, jak i Dostawca usług mają zagwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa.Ustawa daje podstawę funkcjonowania dla ?mDokumentów", czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów na smartfonach.
Dzięki niej obywatele będą mogli potwierdzać swoje uprawnienia. Aplikacja będzie bezpłatna i dobrowolna. Przykładem ?mDokumentu" może być elektroniczna legitymacja szkolna lub karta miejska - m-dokument wystarczy okazać na ekranie urządzenia mobilnego - np. konduktorowi, urzędnikowi.
Źródło: MC
mp/