Kontynuujemy prezentację założeń każdego z siedmiu tematów modułów szkoleniowych przygotowanych przez Fundację Promocji Gmin Polskich w ramach konkursu grantowego dla gmin. Do wyboru są moduły: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)", "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
Gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród powyższych tematów, mogą też zorganizować w każdym z tych tematów dowolną liczbę szkoleń.
Warunkiem jest wystąpienie przez gminę o grant na szkolenie do Fundacji Promocji Gmin Polskich. Granty w kwotach od 15 tys. zł do 150 tys. zł można otrzymać bez żadnego wkładu własnego.
Założenia modułu nr 5: TWORZĘ E-STRONĘ
Absolwenci tego kursu nauczą się m.in., jak dodając różne importowane z Internetu treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), uwzględniać ich ochronę na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić rozbudowując swoją stronę internetową.
Uczestnicy kursu nauczą się także jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
A oto przykładowa lista umiejętności nabytych w trakcie szkolenia:
1. Rozpowszechnienie w sieci informacji o swojej stronie.
2. Rozumienie zjawisk i zagadnień dotyczących tzw. fake news, hate, ochrony wizerunku osób oraz prawa autorskiego.
3. Wyszukiwanie treści związanych z rozwojem zainteresowań, kursów e-learningowych, podcastów tematycznych, platform z zasobami do nauki dla osób dorosłych.
4. Uzyskiwanie pomocy online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd.
4. Prowadzenie komunikacji z odbiorcami strony i mediów społecznościowych (netykieta, hate, trolling itp.).
5. Hosting strony internetowej.
6. Korzystanie z analityki internetowej (np. Google Analytics).
7. Internetowe instrumenty promocji (reklamy, płatne posty pozycjonowanie itp.).
8. Bezpieczne zarządzanie prywatnością w sieci.
9. Prowadzenie profilu na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie i in.
10. Reagowanie na naruszenia własnych praw autorskich.
11. Korzystanie z banków zdjęć, klipów i dźwięków. Rodzaje licencji. Warunki użytkowania. Odpowiedzialność prawna. Plagiat. Prawo cytatu.
12. Utworzenie strony internetowej z wykorzystaniem prostych w obsłudze narzędzi.
13. Podstawy obsługi systemów CMS i innych.
14. Rodzaje licencji (licencje otwarte, komercyjne) na których mogą być udostępnione treści i oprogramowanie wraz z przykładami i źródłami.
15. Tworzenie treści (słownej, graficznej, muzycznej, filmowej) na stronę internetową z wykorzystaniem prostych aplikacji.
Przypominamy, że Fundacja Promocji Gmin Polskich oferuje gminom granty na szkolenia w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i łódzkim oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim. Samorządom zainteresowanym udziałem w naszym przedsięwzięciu edukacyjnym przypominamy też, że szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie Fundacji http://www
Zachęcamy także do zapoznania się z konkursowym ABC: http://www.fpgp.eu/index.php?page=news&id=434. .
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA