Publikujemy założenia każdego z siedmiu tematów modułów szkoleniowych przygotowanych przez Fundację Promocji Gmin Polskich w ramach konkursu grantowego, którego celem jest doskonalenie kompetencji cyfrowych mieszkańców. Do wyboru są moduły: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)", "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
Gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród powyższych tematów, mogą też zorganizować w każdym z tych tematów dowolną liczbę szkoleń. Warunkiem jest wystąpienie przez gminę o grant na szkolenie do Fundacji Promocji Gmin Polskich. Granty w kwotach od 15 tys. zł do 150 tys. zł można otrzymać bez żadnego wkładu własnego.
Założenia modułu nr 4: DZIAŁAM SPOŁECZOŚCIOWO
Ambicją autorów scenariusza szkolenia jest, by jego uczestnicy nabyli umiejętność bezpiecznego poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. nauczyli się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój internetowy wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swoją twórczością, a także korzystać z twórczości cudzej, z uwzględnieniem prawa autorskiego. Absolwenci kursu nauczą się także jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
A oto przykładowa lista umiejętności, które nabędą uczestnicy szkolenia na temat "Działam w sieciach społecznościowych":
1. Wyszukiwanie treści związanych z rozwojem zainteresowań, kursów e-learningowych, podcastów tematycznych, platform z zasobami do nauki dla osób dorosłych.
2. Rozumienie zjawisk i zagadnień dotyczących tzw. fake news, hate, ochrony wizerunku osób oraz prawa autorskiego, trolling.
3. Prowadzenie rozmów przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych).
4. Prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat).
5. Prowadzenie profilu na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie i in.
6. Tworzenie i prowadzenie strony internetowej, bloga.
7. Promowanie wydarzeń i wpisów w sieciach społecznościowych.
8. Działanie w grupach dyskusyjnych.
9. Kształtowanie i zapewnienie bezpieczeństwa wizerunku, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych.
10. Reagowanie na naruszenia własnych praw autorskich.
11. Korzystanie z banków zdjęć, klipów i dźwięków. Rodzaje licencji. Warunki użytkowania. Odpowiedzialność prawna. Plagiat. Prawo cytatu.
12. Ochrona komputera i innych urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem.
13. Umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie tekstów, zdjęć, muzyki, filmów
Fundacja Promocji Gmin Polskich oferuje gminom granty na szkolenia w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i łódzkim oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim. Samorządom zainteresowanym udziałem w naszym przedsięwzięciu edukacyjnym przypominamy, że szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie Fundacji http://www.fpgp.eu w zakładce PO P 3.1.
Zachęcamy także do zapoznania się z konkursowym ABC: http://www.fpgp.eu/index.php?page=news&id=434. .
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA
Tekst powstał w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej projektu ?Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO PC na lata 2014 -2020, działanie 3.1