Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy założenia każdego z siedmiu tematów modułów szkoleniowych przygotowanych przez Fundację Promocji Gmin Polskich: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)", "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
Gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród powyższych tematów, mogą też zorganizować w każdym z tych tematów dowolną liczbę szkoleń.
Warunkiem jest wystąpienie przez gminę o grant na szkolenie do Fundacji Promocji Gmin Polskich. Granty w kwotach od 15 tys. zł do 150 tys. zł można otrzymać bez żadnego wkładu własnego.
Założenia modułu nr 1: RODZIC W INTERNECIE
Rodzic lub opiekun dziecka pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług administracji dedykowanych rodzinom takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych.
Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.
Ważnymi umiejętnościami nabytymi w trakcie szkolenia będą
1. Wyszukiwanie wartościowych treści dla dzieci i rodziców wraz z oceną wiarygodności źródeł informacji związanych z rozwojem zainteresowań. Będą to:
- treści edukacyjne,
- zasoby kultury,
- gry komputerowe i gry online,
- strony instytucji publicznych,
2. Rozpoznawanie treści szkodliwych i niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży oraz sposoby reagowania na nie, w tym znajomość oznaczeń wieku i treści w odniesieniu do stron internetowych, gier i aplikacji (w tym system PEGI).
3. Umiejętność odróżnienia źródeł treści legalnych od nielegalnych (film, muzyka, książki etc.)
4. Prawo autorskie w zakresie istotnym dla rodziców i dzieci.
Fundacja Promocji Gmin Polskich oferuje gminom granty na szkolenia w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i łódzkim oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim. Samorządom zainteresowanym udziałem w naszym przedsięwzięciu edukacyjnym przypominamy, że szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie Fundacji http://www
Zachęcamy także do zapoznania się z konkursowym ABC: http://www.fpgp.eu/index.php?page=news&id=434. .
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: (22) 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Kierownik projektu : KATARZYNA USTRYCKA