Projekt prowadzony jest w ramach działania 3.1. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Celem projektu jest poprawa kompetencji cyfrowych społeczeństwa oraz wzrost wykorzystania usług e-administracji w Polsce. W 2016 r. ponad 40% obywateli Polski posiadało podstawowe lub ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe, a blisko 60% nie miało żadnych lub prezentowało bardzo niskie kompetencje w tym zakresie- w szczególności w grupie 45-64 lat. Na tle średniej w Unii Europejskiej wskaźnik ten plasuje Polskę na 23. miejscu na 28 państw członkowskich UE.
Zgodnie z wytycznymi GŁÓWNYMI ZAŁOŻENIAMI KONKURSU GRANTOWEGO są:
? Uczestnikami szkoleń mogą być osoby powyżej 25 r. życia. Mogą nimi zostać mieszkanki i mieszkańcy całego województwa objętego wsparciem, nie tylko z terenu gminy, która złożyła wniosek
? Długi czas realizacji projektu:
- dla projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego projekt może się rozpocząć we wrześniu 2018r.
- dla projektów realizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego- projekt może się rozpocząć w październiku 2018r.
- dla projektów realizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego projekt może się rozpocząć w listopadzie 2018r.
Wszystkie projekty muszą się zakończyć najpóźniej do 02.2020 r.
? Kwota dofinansowania wynosi od 15 tys. zł do 150 tys. zł.
? Gminy mają pełną dowolność w wyborze tematu szkoleń ? mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród tematów wskazanych przez organizatora, m.in. "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)" "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci".
? Możliwość zakupu sprzętu komputerowego i przekazanie go do ośrodka kształcenia nauczycieli i szkół (sprzęt komputerowy do 40% grantu)
Zainteresowane gminy powinny jak najszybciej złożyć wniosek na internetowy adres Fundacji Promocji Gmin Polskich. Jednocześnie organizacja zapewnia, że dla wszystkich kandydatów wystarczy środków, jednakże gminy, które zgłoszą się z wnioskiem w najbliższym czasie, mają zdecydowanie większe szanse na pozytywne rozpatrzenie i przyznanie grantu. Fundacja zapewnia wsparcie na każdym etapie projektu- począwszy od pomocy przy napisaniu wniosku po pomoc w wyborze instruktorów i przy samej realizacji projektu.
Przypominamy, że FPGP jest operatorem dla województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego i tylko gminy z terenu województw wymienionych wyżej mogą ubiegać się o grant w konkursie.
Zainteresowane gminy prosimy o zapoznanie się z dokumentami konkursowymi na stronie fundacji http://www
Nasz adres: Warszawa ul. Jaworzyńska 7/3
telefon: 22 697 52 99
maile: fundacjapgp@gmail.com k.ustrycka@fpgp.eu
Osoba odpowiedzialna za realizację projektu: KATARZYNA USTRYCKA
Tekst powstał w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej projektu ?Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO PC na lata 2014 -2020, działanie 3.1