Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.08.31 05:07

Ostrowiec Św.: Setne urodziny

Piękna uroczystość w rodzinnym kochającym gronie to najlepsza nagroda za dobre i uczciwe życie. Tak setne urodziny obchodził dziś Pan Wacław Sobulski. Życzenia solenizantowi złożyli licznie zgromadzeni członkowie rodziny, dzieci, wnuki i prawnuczka, a także prezydent Jarosław Górczyński. Odśpiewane zostało również zwyczajowe w takich nieczęstych sytuacjach ?200 lat?
Ostrowiec Św.: Setne urodziny
Ostrowiec Św.: Setne urodzinyFot. UM Ostrowiec Św.

Pan Wacław Sobulski urodził się 25 sierpnia 1918 r. w Wincentowie, w parafii Rzeczniów jako jedno z czworga dzieci Ewy z Marchewków i Jana Sobulskiego. Od najmłodszych lat był nieprawdopodobnie ciekawy świata i wiedzy o nim? Chodził do szkół: w Grabowcu, potem do średniej Szkoły Rolniczej w Chwałowicach, następnie do Szkoły Przysposobienia Kupieckiego w Kozienicach, wreszcie do Szkoły Handlowej w Leżajsku. Uczył się m.in. greki, łaciny, jęz. francuskiego, jęz. niemieckiego, kaligrafii, ale najbardziej lubił historię, geografię i literaturę. Edukację brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie ? nie pozostał bezczynnym. Zgłosił się do Związku Walki Zbrojnej ? Armii Krajowej; przybrał pseudonim ?Semen? (czasem też posługiwał się pseudonimem ?Kruk?). Walczył na ziemi iłżeckiej, w lasach starachowickich, włoszczowskich, kozienickich. Brał udział w licznych akcjach bojowych np. w odbiciu ufortyfikowanego przez Niemców kompleksu budynków majątku Pakosław, w zdobyciu niemieckiego więzienia w Starachowicach i uwolnieniu 80 przetrzymywanych tam Polaków, w przegrupowaniach akcji ?Burza?. O pierwszej ranie, którą odniósł w boju mówi, że go zahartowała na leśnie życie? W partyzanckim losie wspierała go żona, Maria ps. ?Monika?, łączniczka poślubiona w 1943 roku. Obrączki mieli zrobione z blachy, a bukiet ? z bibułowych kwiatów. Przeżyli razem zgodnie 66 lat! Wychowali troje dzieci.

Na początku wojny Wacław zakopał w obejściu szampana. Przyrzekł sobie, że otworzy butelkę w ojczyźnie wyzwolonej? Tak się też stało, ale ? trunek nie był dobry. Pięknie się pienił, ale smakował kwaśno jak powojenna rzeczywistość ? mówi 100-letni dziś Jubilat.

Po wojnie Wacław Sobulski został wtrącony do więzienia w Starachowicach, gdzie przebywał jako więzień polityczny. Przez jakiś czas żona Maria nie znała miejsca jego pobytu. To był znów bardzo trudny okres?

Po wyjściu z aresztu Wacław mieszkał z Marią w Kolonii Rzeczniów. Przez wiele lat razem prowadzili tam wyjątkowy dom ? gościnny, otwarty dla wszystkich i wyjątkowe gospodarstwo ? nowoczesne (umaszynowione już w latach 60.), wdrażali nowatorskie uprawy, propagowali postępowe sposoby gospodarowania w sadzie i ogrodzie. Dla sąsiadów byli wzorcem rodziny i gospodarowania. Maria prowadziła Koło Gospodyń Wiejskich; Wacław wybrany został sołtysem.

Udzielali się w pracach społecznych na rzecz środowiska, aktywizowali je. Organizowali spotkania muzyczne i literackie. Ściśle współpracowali ze szkołą i parafią w Rzeczniowie np. pisząc okolicznościowe wiersze na różne imprezy, współorganizując lokalne przedsięwzięcia (dożynki i inne). Jednak partyzancka przeszłość powodowała, że dla władzy Wacław był człowiekiem niepewnym, ciągle na nowo rozpracowywanym przez Służbę Bezpieczeństwa w kolejnych latach?

Mając troje dzieci ? Maria i Wacław Sobulscy nie doczekali się kontynuatorów rodzinnej rolniczej tradycji. Sprzedali więc gospodarstwo w Rzeczniowie Kolonii i kupili mieszkanie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wacław podjął pracę w Hucie. Maria rozpoczęła współpracę z miejscową galerią (hafciarstwo) i Domem Kultury na Osiedlu Słonecznym. Ich dom w dalszym ciągu przyciągał gości (sąsiedzi mówili, że jeszcze nie zdążyli zadzwonić do drzwi, a stół już był zastawiony). Obydwoje działali w Kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zostali awansowani do stopnia podporucznika. Aktualnie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował o przyznaniu Wacławowi Sobulskiemu pamiątkowego medalu ?Obrońcy Ojczyzny 1939-1945? i odznaczenia państwowego Orderu Odrodzenia Polski.

Po śmierci żony w 2009 r. Wacławem troskliwie opiekuje się każde z trójki dzieci. Mapa rodziny wygląda następująco:

Syn Janusz z żoną Barbarą mieszka w Rzeczniowie, przez długi czas prowadzili tu aptekę, którą teraz administruje ich córka Iwona (mąż Andrzej, córka Hanna Maria); ich syn Paweł mieszka w Warszawie.

Córka Lidia i jej mąż Bogdan 6 lat temu rozstali się z Ostrowcem Świętokrzyskim, gdzie spędzili większość życia. Teraz mieszkają pod Warszawą z córką Olgą.

Córka Elżbieta z mężem Zdzisławem mieszka w Warszawie.

Wacław Sobulski jest oficerem Wojska Polskiego. Jest człowiekiem schorowanym, ale pogodnym. Przeżył cały wiek ? 100 lat ? doświadczając wyniszczającej wojny, trudów lat powojennych, dni pełnych niepewności, ale przede wszystkim wspomina dobre chwile. Nigdy nie rozstawał się z książkami i czasopismami (teraz czyta e-booka!) , a swoje dzieci zawsze uczył, jak bardzo ważne są w życiu miłości do Boga, do Ojczyzny, do nauki i szacunek dla drugiego człowieka. Zna na pamięć setki (naprawdę setki!) wierszy. Potrafi recytować niemal godzinami; w tym ? ulubionego ?Pana Tadeusza? i gdy wypowiada słowa ?ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie? słuchacze czują, że jest w tych słowach wielki patriotyzm ? okupiony własną krwią przelaną za wolność naszą i Waszą?

Tych, którzy znają Wacława Sobulskiego zachwyca jego życiowa mądrość i siła wewnętrznego spokoju, z jaką przyjmuje wyzwania stawiane przez życie. Dla tych, którzy go poznali ? jest piękną inspiracją godnego i prawego życia.

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 317

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 15:11 Kolonia Malennik
Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Potok Górny
dzisiaj, 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 13:53 Biłgoraj
Rusza biłgorajskie lodowisko
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball