Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.08.29 13:17

Kraków: Kody miasta dla dzieci

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski ? historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek.
Kraków: Kody miasta dla dzieci
Kraków: Kody miasta dla dzieciFot. UM Kraków

Projekt Kody Miasta ? flagowy spacer literackimi ławkami Krakowa po raz pierwszy wzbogaci się o nowych sześć postaci z literatury dziecięcej. 6 września nowe ławki pojawią się w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego, a siódma ? na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Inauguracji dla najmłodszych czytelników towarzyszyć będą m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Radia Kraków, Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, która zyskuje literackie ławeczki, tym razem ? ze względu na charakter przestrzeni (w pobliżu popularnego parku zabaw dla dzieci czy rzeźby smoka wawelskiego) ? sprofilowane na odbiorcę dziecięcego.

Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad 4 lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w Parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na ul. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni. ? mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. ? Kody Miasta to jednak nie tylko sygnały ?literackości? Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci ? o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem. Zależy nam na podsycaniu w dzieciach ich naturalnej potrzeby tworzenia historii, konfabulowania, bawienia się słowem. Z wielu doświadczeń wynika, że pielęgnowanie w dzieciach żywiołu opowieści daje niezwykłe przełożenie na rozwój kreatywności literackiej u najmłodszych ? dodaje Andrzej Kulig. Podczas zabaw do wygrania będą również książki dla dzieci wydane przez Wydawnictwo Literackie, partnera premiery.

Wśród wyróżnionych bohaterów literackich, których autorzy (lub sami bohaterowie) byli lub są związani z Krakowem, znaleźli się: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z ?Cyberiady? Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna. Nowe literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich trafiła nieco dalej, lecz we właściwe sobie miejsce ? mowa oczywiście o tabliczce Smoka Wawelskiego, która znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

Na każdej z nowych literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających ? mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym ?Przygód Psa Dżoka?. ? Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki ? a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

***

Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

Więcej o projekcie: http://kody.miastoliteratury.pl/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 285

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
dzisiaj, 13:53 Biłgoraj
Rusza biłgorajskie lodowisko
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball