Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.08.16 11:00

Zieleń w cenie. Ekspert: rośnie społeczne zapotrzebowanie na usługi ekosystemowe w mieście

Powodowana zjawiskami globalizacji tendencja do koncentracji aktywności społeczno-ekonomicznej w miastach powoduje, że obszary zurbanizowane stają się miejscami o silnie przekształconym, a często zdegradowanym środowisku przyrodniczym. Jednocześnie wraz z rozwojem miast zaobserwować można, że jakość życia społeczności lokalnych zależy w coraz większym stopniu nie tylko od dostępności infrastruktury technicznej i społecznej, ale również tej zielono-błękitnej. W miastach pojawia się popyt na tzw. usługi ekosystemowe, które coraz bardziej determinują jakość warunków bytowych ludności.
Zieleń w cenie. Ekspert: rośnie społeczne zapotrzebowanie na usługi ekosystemowe w mieście
Zieleń w cenie. Ekspert: rośnie społeczne zapotrzebowanie na usługi ekosystemowe w mieścieFot. Fotolia

W krajach rozwiniętych zauważalna staje się następująca prawidłowość: wraz ze wzrostem poziomu zamożności i wykształcenia społeczeństwa rośnie znaczenie, przepisywane przez wspólnoty lokalne środowisku przyrodniczemu, jako coraz istotniejszemu uwarunkowaniu - odczuwanej w sposób subiektywny przez mieszkańców danego obszaru - jakości życia. Uogólniając można powiedzieć, że dobry stan środowiska naturalnego w miastach staje się jednym z czynników wpływających na podnoszenie ich atrakcyjności jako miejsc zamieszkania, pracy, a także krótkookresowego, codziennego wypoczynku.

Wysoka jakość walorów środowiska przyrodniczego miast może sprzyjać lansowanej i realizowanej przez lokalne władze samorządowe idei reurbanizacji tj. ?powrotu do miasta?, gdzie działania na rzecz ochrony środowiska stają się integralną częścią projektów rewitalizacji. Warto zauważyć, że np. dostępność do terenów zieleni naturalnej i urządzonej (jako miejsc codziennego wypoczynku) oraz ogólnie wysoka jakość środowiska przyrodniczego - determinujące komfort zamieszkania i pracy osób zatrudnionych w szczególności w sektorach przemysłów kreatywnych ? stają się w XXI w. coraz istotniejszymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi kapitału ludzkiego. Przejawy tego widzimy w specyfice lokalizacji takich szczególnych obiektów jak np. centra badawczo-rozwojowe, ośrodki akademickie itp. W wymiarze ekonomicznym dość wyraźnie dostrzegalny jest wpływ stanu/jakości środowiska przyrodniczego na wartość rynkową nieruchomości - przede wszystkim mieszkaniowych.

Szczególnymi argumentami przemawiającymi za wzrostem dbałości o stan środowiska przyrodniczego w miastach są:

1) konieczność adaptacji przestrzeni miast do zmian klimatycznych, powodujących w terenach zurbanizowanych różnego rodzaju uciążliwości i zagrożenia takie jak: efekty wyspy ciepła (szczególnie dotkliwy latem), podtopienia, powodzie po ulewnych opadach itp.

2) starzenie się społeczeństwa, które powoduje wzrost popytu na tereny służące do codziennego wypoczynku i rekreacji. W tym w obszarach zwartej zabudowy.

Zarysowane wyżej zjawiska zaczynają być dostrzegalne również w polskim społeczeństwie, które w wielu aspektach przeszło już proces transformacji ustrojowej. W kontekście relacji człowiek ? środowisko, widoczny jest wzrost społecznej percepcji stanu środowiska jako istotnego czynnika kształtującego warunki bytowe i jakość życia, aczkolwiek nie zawsze towarzyszą temu adekwatne do oczekiwań społecznych działania władz lokalnych. Warto zwrócić uwagę na to, że od strony prawnej zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie ochrony środowiska i przyrody należy do zadań własnych gminny (art. 7, ust. 1, pkt 1, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).

Mimo iż ochrona i właściwe kształtowanie środowiska przyrodniczego (tj. nastwione na poprawę jego jakości, w celu poprawy warunków bytowych ludności) powinno być traktowane jako jedno z podstawowych zadań samorządu, działalność władz lokalnych w zakresie ochrony środowiska sprowadzana jest często jedynie do:

- literalnego przestrzegania przepisów prawa (ustawy o ochronie przyrody, ustawy Prawo ochrony środowiska i in.) regulujących podstawowe obowiązki administracji publicznej w przedmiotowym zakresie;

- podejmowania tylko takich (?ponadnormatywnych?) działań z zakresu ochrony środowiska, które mogą być wykorzystane w budowaniu pozytywnego w wizerunku władz lokalnych.

Mając jednakże na uwadze z jednej strony rosnące społeczne zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi ekosystemowe w mieście, z drugiej zaś obiektywnie istniejące problemy i zagrożenia środowiskowe ? postulować można potrzebę podejmowania szerszych i systemowych przedsięwzięć ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska w mieście niezależnie od wymogów prawnych nakładających na samorządy lokalne formalne obowiązki w przedmiotowym zakresie.

Do inicjatyw niezbędnych dla poprawy środowiskowych warunków życia w mieście zaliczyć należy przede wszystkim:

1. Zachowanie dotychczas istniejących i zwiększanie (w miarę możliwości przestrzennych) powierzchni terenów zieleni miejskiej, w szczególności w odniesieniu do zieleni wysokiej i naturalnej (lasy miejskie); zakładanie nowych terenów zieleni urządzonej (parki, skwery, zieleńce), w tym także w centrach miast (parki kieszonkowe), zadrzewianie ciągów pieszych i ścieżek rowerowych w celu uatrakcyjnienia i poprawy komfortu korzystania z alternatywnych sposobów przemieszczania się po mieście.

2. Określenie, na podstawie przesłanek przyrodniczych, standardów pielęgnacji zieleni urządzonej oraz zwiększenie kontroli nad działaniami prowadzonymi w tym zakresie w celu zweryfikowania zasadności, zakresu i jakości wykonywanych prac związanych z utrzymaniem zieleni (ograniczenie nadmiernego i zbędnego przycinania drzew, krzewów, koszenia trawników itp.).

3. Renaturyzację dolin rzecznych i zwiększanie powierzchni terenów zajętych przez zbiorniki wodne.

4. Zwiększenie zdolności przestrzeni miejskiej do retencjonowania wody, poprzez wprowadzenie standardów urbanistycznych ograniczających do absolutnego minimum utwardzanie powierzchni gruntów; utwardzanie powierzchni miejskiej należy ograniczyć głównie do terenów służących celom komunikacyjnym, natomiast weryfikować i poddawać rygorystycznej kontroli projekty inwestycyjne i rewitalizacyjne zakładające utwardzanie powierzchni w przestrzeniach publicznych takich jak: place, skwery, przedpola budynków itp.

5. Podejmowanie działań na rzecz eliminacji lokalnych źródeł niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza, w szczególności tych odpowiadających za powstawanie smogu, do których należą przede wszystkim przestarzałe źródła ogrzewania oraz motoryzacja. Rozwiązaniami preferowanymi w tym zakresie mogą być: programy finansowe wspomagające likwidację starych instalacji grzewczych, a także wspierające termomodernizację budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej itp.; lokalne standardy emisyjne dla nowych źródeł ogrzewania; ograniczenia ruchu samochodów w centrach miast i wsparcie dla rozwoju zbiorowych i alternatywnych środków transportu; zwiększanie udziału elektro-mobilności w transporcie publicznym.

6. Ograniczanie źródeł hałasu w mieście, przede wszystkim poprzez uspokojenie ruchu samochodowego; stosowanie zieleni i innych barier izolujących tereny zabudowy mieszkaniowej od źródeł hałasu oraz wprowadzenie ograniczeń lub eliminację urządzeń komunalnych generujących uciążliwy hałas i spaliny przy strzyżeniu trawników, przycinaniu drzew oraz czyszczeniu i omiataniu ulic i placów itp.

7. Zwiększenie stopnia kontroli nad lokalizowaniem i funkcjonowaniem potencjalnie uciążliwych dla społeczeństwa oraz zagrażających środowisku przyrodniczemu inwestycji przemysłowych i usługowych, takich jak: składowiska i zakłady utylizacji odpadów, fermy zwierzęce itp.

Wymienione wyżej kierunki działań mogą i powinny być identyfikowane i ujmowane w gminnych programach ochrony środowiska sporządzanych na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (art. 17 i 18).

Dominik Drzazga

* * * * *

dr Dominik Drzazga ? ekspert z zakresu skuteczności planowania przestrzennego w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem w układach terytorialnych. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Sekretarz Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich. Brał udział w opracowaniu dokumentów strategicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym w pracach eksperckich nad Koncepcją przestrzennego zagospodarowania kraju 2030. Więcej informacji o autorze: http://www.eksperci.wz.uni.lodz.pl/nasi-eksperci/dominik-drzazga/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 322

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
dzisiaj, 08:27 Biłgoraj
Zabytkowy most w remoncie. Od maja będą utrudnienia
w czwartek, godzina 14:01 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
21 kwietnia 2024 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 20:04 Kolonia Sól
Dachowanie w gminie Biłgoraj [AKTUALIZACJA]
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
21 kwietnia 2024 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w sobotę, godzina 08:06 Gmina Księżpol
Tragiczna historia młodej mamy poruszyła mieszkańców. Trwa zbiórka
w piątek, godzina 08:08 Księżpol
4 konkursy na dyrektorskie stanowiska
21 kwietnia 2024 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w piątek, godzina 12:03 Biłgoraj
Pożegnanie klas maturalnych i wręczenie stypendiów w RCEZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w czwartek, godzina 18:33 Dąbrowica
Samochód wypadł z drogi. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
21 kwietnia 2024 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
w sobotę, godzina 07:18 Biłgoraj
Uroczyste zakończenie roku dla maturzystów z wręczeniem stypendiów w I LO im. ONZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w piątek, godzina 09:20 Sokołówka
Prawie pół miliona zł strat po pożarze garażu z samochodami
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
21 kwietnia 2024 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
19 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w czwartek, godzina 13:15 Biłgoraj
Jest data otwarcia basenu. Ogłoszono przetarg na przebudowę starej części obiektu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl