Budowa ma się rozpocząć w 2019 r.; na krakowskich Klinach; na obszarze 18 ha ma powstać ok. 1,1 tys. mieszkań. Ich powierzchnia będzie liczyć od 26 do 78 m kw.
Prace w konkursie zgłosiło 29 zespołów projektowych; zwyciężyła koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego ? poinformowało biuro prasowe BGK Nieruchomości.
W sądzie konkursowym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, reprezentanci krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz eksperci.
?Naszym celem było wypracowanie projektu zrównoważonej, przyjaznej ludziom i środowisku naturalnemu przestrzeni. Chcemy, by osiedle, którego rozpoczęcie budowy planujemy już w przyszłym roku, wzmacniało tworzenie lokalnych tożsamości i szanowało zastany krajobraz przyrodniczy? ? mówi, cytowany w komunikacie członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński.
Jak podkreśla BGK Nieruchomości, w nagrodzonej koncepcji zaproponowano zróżnicowany układ dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, przewidując jednocześnie duży udział powierzchni biologicznie czynnej osiedla ? 64,4 proc. Przyjęta została gradacja wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu ? od budynków 3-kondygnacyjnych, po budynki 4-, 5-, 6- oraz lokalnie 8-kondygnacyjne. W parterach przewidziano liczne lokale usługowe (m.in. handlowe, gastronomiczne, rzemieślnicze i zdrowotne), a także społeczno-edukacyjne (przedszkola, żłobki, punkty lokalnej aktywności). Projekt został pomyślany jako przestrzeń wielopokoleniowa, dostosowująca się do struktury wiekowej lokalnych społeczności.
?Wierzę, że osiedle na krakowskich Klinach spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców, którzy znajdą tu bezpieczną przystań dla swoich rodzin? ? mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik. ?Wiemy również, że bardzo wiele polskich rodzin czeka na jego kolejne realizacje ? także tu, w Krakowie? ? dodał.
Mieszkanie Plus to rządowy program, który w założeniu ma zwiększyć liczbę dostępnych cenowo mieszkań w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Program działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.
Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, która ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni. Klucze do pierwszych lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wręczano już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.
js/