Do udziału w konkursie zapraszają autorów, instytucje naukowe, towarzystwa naukowe oraz wydawców lub stowarzyszenia zrzeszające dziennikarzy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej Instytut Filozofii i Socjologii, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk wydawca kwartalnika ?Kultura i Społeczeństwo? oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.
Jak poinformowało MRPiPS, prace na konkurs można składać do 21 września 2018 roku.
Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach:
I. autorska (współautorska) praca naukowa z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego ogłoszona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody lub rok wcześniej. Praca powinna zostać opublikowana w języku polskim w formie recenzowanej monografii naukowej, recenzowanego artykułu w polskim czasopiśmie naukowym albo rozdziału w recenzowanej monografii zbiorowej.
II. autorski (współautorski) materiał prasowy/medialny dotyczący problematyki przezwyciężania ubóstwa i wykluczenia społecznego, opublikowany w prasie, radiu, telewizji lub przez wydawcę internetowego w pierwszym półroczu roku przyznania nagrody lub rok wcześniej.
W każdej z kategorii przyznawana jest jedna nagroda w wysokości 3000 zł (słownie: trzy tysiące zł). Nagroda jest przyznawana autorom lub współautorom dzieł zgłoszonych do konkursu; w przypadku nagrodzenia pracy współautorskiej nagroda nie ulega zwielokrotnieniu.
Nagradzane są dzieła publikowane w języku polskim, mające szczególne znaczenie dla kształtowania debaty publicznej w Polsce dotyczącej problematyki ubóstwa i wykluczenia społecznego, cechujące się wysokim poziomem merytorycznym, oraz ?współczynnikiem humanistycznym? ? zgodnie z podejściem zastosowanym w pracy ?Zrozumieć biednego. O dawnej i obecnej biedzie w Polsce? pod red. Elżbiety Tarkowskiej, Warszawa 2000.
Organizatorzy konkursu wyjaśniają, że umowy licencyjne będą zawierane wyłącznie z laureatem (laureatami) konkursu w kategorii materiał prasowy/medialny. Osoba zawierająca umowę licencyjną nie musi być autorem pracy, ale powinna mieć prawo do dysponowania utworem (prawa autorskie albo licencję z możliwością udzielania dalszej licencji). Umowy licencyjne będą zawierane na czas oznaczony, uzgodniony z autorem pracy lub osobą zgłaszającą pracę do konkursu.
Prace z obu kategorii wraz z nośnikiem elektronicznym zawierającym ich zapis oraz podpisanym odpowiednim formularzem zgłoszeniowym należy składać osobiście w siedzibie Biura Polskiego Towarzystwa Socjologicznego przy ul. Nowy Świat 72 pok. 212, 00-330 Warszawa, albo przesyłać w kopertach z dopiskiem ?Konkurs o nagrodę im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej? na wskazany adres Biura Polskiego Towarzystwa Socjologicznego do dnia 21 września 2018 r.- decyduje data stempla pocztowego.
Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać u Pani Barbary Damentki, tel. 22 826 77 37, email: pts@ifispan.waw.pl
Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej MRPiS.
amk/