"Bez rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej nie będziemy mogli mówić o rozwoju państwa, o rozwoju zrównoważonym" - podkreślił szef resortu cyfryzacji w ramach spotkań Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna". Zagórski mówił, że celem działań rządu i jego ministerstwa jest "odpowiednie nasycenie" infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarze całej Polski.
"Oprócz dróg, prądu, wody i kanalizacji, światłowód jest kolejnym elementem, bez którego nie ma rozwoju" - podkreślał Zagórski. Jak dodał, ma temu służyć rozbudowa infrastruktury podstawowej, światłowodowej, realizowana ze środków Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa". Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że projekt obejmie te tereny kraju, gdzie zdiagnozowano "obszary białych plam", czyli takie miejsca, w których operatorzy telekomunikacyjni nie chcieli sami położyć światłowodu, np. ze względu na niską gęstość zaludnienia czy koszty.
Jak mówił, nowością programu rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej jest to, że operatorzy oprócz podłączenia określonej puli gospodarstw domowych, muszą także podłączyć do sieci wszystkie jednostki oświatowe, "które nie mają jeszcze szybkiego internetu na poziomie 100 megabitów na sekundę".
Jak zapowiedział minister, oprócz inwestycji, które będą dofinansowane z Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa" oraz przedsięwzięć, które zrealizują samodzielnie operatorzy telekomunikacyjni, w oparciu o rozbudowę infrastruktury światłowodowej, powstanie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która zapewni internet w każdej szkole, niezależnie od tego, czy jest ona publiczna, prywatna, w małej miejscowości czy w dużym mieście. Zagórki podkreślił, że internet dotrze do każdej z 20 tys. szkół w Polsce i będzie opłacony z budżetu państwa, "to jest inwestycja z punktu widzenia przyszłości, z punktu wyrównywania szans".
Wspomniał przy tym, że rozbudowa sieci światłowodowej jest istotna także w perspektywie regulacji unijnych, dotyczących technologii 5G, które zaczną obowiązywać za kilka lat. "Bez światłowodu nie da się zrobić nowego standardu telefonii mobilnej i Internetu 5G, który wpływa na funkcjonowanie biznesu. Komisja Europejska ma aspiracje, żeby w 2025 r. przynajmniej w większych aglomeracjach w całej Unii Europejskiej technologia 5G funkcjonowała" - powiedział minister cyfryzacji.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP