Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.05.21 11:12

Twardy Brexit. Regiony nie mogą samotnie stawiać czoła Brexitowi

Unijni samorządowcy odrzucają pomysł "twardej granicy" pomiędzy Irlandią i będącą częscią Wlk. Brytanii Irlandią Północną i apelują do UE, by pomogła regionom dotkniętym wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii.
Twardy Brexit. Regiony nie mogą samotnie stawiać czoła Brexitowi
Twardy Brexit. Regiony nie mogą samotnie stawiać czoła Brexitowi Fot. PAP/EPA Andy Rain

Władze lokalne i regionalne w Unii Europejskiej nie mogą samotnie stawiać czoła wyzwaniom, jakie stwarza wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej ? stwierdził Europejski Komitet Regionów w rezolucji.

Dokument wyraża zaniepokojenie brakiem postępów w rozmowach między Zjednoczonym Królestwem a UE.

W rezolucji, która została przyjęta jednomyślnie, podkreślono, że nie można tworzyć "twardej granicy" na wyspie Irlandia. Stwierdzono ponadto, że aby łagodzić negatywne skutki Brexitu dla gospodarek regionalnych, UE powinna utrzymać silną politykę rozwoju regionalnego, poza tym mogłaby skorzystać ze swojej polityki rolnej i rybołówstwa i uelastycznić swoje przepisy dotyczące pomocy państwa.

KR zaapelował także do Komisji Europejskiej, by "zbadała ewentualną potrzebę ustanowienia funduszu stabilizacyjnego dla regionów najbardziej odczuwających niekorzystny wpływ wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE".

KR nie odgrywa formalnej roli w negocjacjach, lecz niektórzy z jego członków, będąc jednocześnie przedstawicielami władz lokalnych na Wyspach, przyjmą formalne stanowiska w krajowych ramach prawnych, w tym stanowiska w sprawie handlu.

Przewodniczący Komitetu Karl-Heinz Lambertz powiedział, że wystąpienie Zjednoczonego Królestwa w dniu 29 marca 2019 r. może stworzyć poważne trudności dla władz lokalnych i regionalnych w całej UE.

"Dotychczas w rozmowach w niewystarczający sposób skupiono się na konsekwencjach Brexitu dla regionów i miast w całej Europie. Ponieważ mało jest danych na temat przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z UE, władzom lokalnym i regionalnym dużą trudność sprawia opracowywanie jakichkolwiek planów" - zaznaczył Lambertz.

"Punktem wyjścia musi być jednak uniknięcie twardej granicy w Irlandii i kontynuacja programów UE, które przyczyniły się do budowy pokoju od czasu porozumienia wielkopiątkowego, takich jak EU PEACE i Interreg" - dodał.

Według szefa KR "nadszedł czas, by w negocjacjach i budżecie UE po Brexicie przyjąć pragmatyczne podejście". "Zamiast tego pojawiają się propozycje, aby dokonać cięć w naszych najważniejszych funduszach solidarnościowych i inwestycyjnych, czyli w polityce spójności. Dopiero zobaczymy, czy fundusze na kwestie socjalne, rolne i związane z rybołówstwem zostaną wykorzystane do złagodzenia w pływu brexitu" - oświadczył.

Z ankiet przeprowadzonych przez KR i Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambres wynika, że oprócz samego Zjednoczonego Królestwa Brexit prawdopodobnie przyniesie ze sobą szczególnie niekorzystne skutki gospodarcze dla Irlandii.

W ankietach oraz badaniu naukowym zleconym przez KR ustalono, że kolejne regiony szczególnie dotknięte brexitem znajdują się w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Z prac analitycznych KR-u wynika także, że większość regionów nie zdołała jak dotąd prawidłowo ocenić możliwych następstw wystąpienia Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza zważywszy na niepewność co do wyniku negocjacji oraz kształtu przyszłych stosunków.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej i powinna ją opuścić do końca marca 2019 roku.

kic/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 250

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
w niedzielę, godzina 13:53 Biłgoraj
Rusza biłgorajskie lodowisko
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball