Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.05.16 23:47

Minimum 70 proc. Oettinger: każdy region musi mieć gwarancje 70 proc. obecnej kwoty funduszy UE

Każdy region musi mieć zagwarantowane 70 proc. obecnej kwoty funduszy UE - powiedział w środę unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger podczas debaty w Komitecie Regionów UE.
Minimum 70 proc. Oettinger: każdy region musi mieć gwarancje 70 proc. obecnej kwoty funduszy UE
Minimum 70 proc. Oettinger: każdy region musi mieć gwarancje 70 proc. obecnej kwoty funduszy UEkurierBez tytułu.jpg

Dyskusja na temat kolejnego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 odbyła się dwa tygodnie po tym, gdy Komisja Europejska przedstawiła jego projekt, który zakłada cięcia w kluczowej dla samorządów polityce spójności. Jak powiedział Oettinger, nie może być tak, że będą wielcy wygrani i wielcy przegrani nowego budżetu, bo byłoby to "rozbicie wielkiej rodziny regionów".

"Nie może być tak, że nagle kilka regionów traci połowę swoich środków pomocowych, a inni mają dodatkowe 40 proc. Musi być jakieś zabezpieczanie, żeby stracić maksymalnie 30 proc., żeby 70 proc. dotychczasowych środków było zagwarantowane" - podkreślił.

Programy spójności, których największym beneficjentem jest obecnie Polska, według projektu KE mają w przyszłym budżecie opiewać na kwotę 373 mld euro.

Jak powiedział Oettinger, przed nami wiele pytań dotyczących metodologii rozdzielania tych środków, która od trzech "siedmiolatek" odbywa się zgodnie z metodą berlińską powiązaną głównie z regionalnym wskaźnikiem PKB per capita. "Jeślibyśmy w ogóle nie zmienili metody berlińskiej, to mielibyśmy wielkie przepływy pieniędzy ze wschodu i Europy Środkowej na zachód i południowy zachód kontynentu, ponieważ w niektórych krajach kryzys był silniejszy niż w innych" - przekonywał Oettinger.

Dodał, że środki będą przepływać w ten sposób, ale trzeba ten trend złagodzić. "W najbliższych dniach będziemy doszlifowywać metodę berlińską" - oświadczył.

Przypomniał, że obecnie dystrybucja funduszy oparta jest w 86 proc. na wskaźniku PKB, natomiast w 14 proc. są to dodatkowe czynniki, jak rynek pracy i demografia. Poza tym funkcjonują trzy kategorie regionów - poniżej 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, między 75 i 90 proc. oraz powyżej 90 proc. Od przynależności regionu do jednej z tych kategorii zależy skala wsparcia. "Jest pytanie, czy trzymamy się tych dwóch zasad, czy dokonamy drobnej zmiany, czy rewolucji" - mówił komisarz.

Zauważył, że pierwsze regiony z nowych państw członkowskich już przekraczają próg 75 proc., choć w momencie akcesji ich PKB był na poziomie 40-50 proc. średniej unijnej. Według Oettingera pokazuje to, że polityka spójności okazała się sukcesem, bo regiony są silniejsze gospodarczo i zwiększyły poziom życia mieszkańców, natomiast wadą jest, że programy spójności przestają być dla nich dostępne w dotychczasowej skali. "Polityka spójności jest sukcesem i jeszcze przynajmniej przez 10 lat trzeba ją utrzymać" - ocenił.

Jak powiedział komisarz, budżet polityki spójności na lata 2021-2027 zaplanowano poprzez odjęcie z obecnej puli kwoty, która trafi do Wielkiej Brytanii. "Stworzyliśmy wirtualny budżet 27 państw i to jest dokładnie to, co otrzymaliśmy" - wyjaśnił.

Według niego KE proponuje, by w latach 2021-2027 na spójność było nominalnie dokładnie tyle samo, co obecnie, natomiast słabość polega na tym, że nie ma wyrównania o inflację. Dlatego realnie budżet polityki zmniejszy się o 6,2 proc. "Jeśli zgodzimy się, że Brexit zmienia sytuację, to 6,2 proc. to jest cięcie umiarkowane" - ocenił.

Szef Komitetów Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział, że propozycja KE dotycząca polityki spójności i wspólnej polityki rolnej "nie do końca odpowiada oczekiwaniom samorządów". "Odczuwamy rozczarowanie, nawet jeśli centralny punkt, który postulował Komitet Regionów, został spełniony, tzn. znacząca polityka spójności dla wszystkich regionów" -powiedział. Dodał, że rozczarowanie wynika z faktu zbyt niskiego, według KR, udziału polityki spójności w budżecie UE. Komitet chciał, żeby było to 33,3 proc., czyli dokładnie jedna trzecia, tymczasem zgodnie z propozycją KE ma to być 29,2 proc.

Według danych Eurostatu za 2016 r. najbogatszym polskim regionem jest woj. mazowieckie, które osiągnęło 109 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca. W drugim pod tym względem woj. dolnośląskim wskaźnik ten wyniósł 76 proc. Kolejne polskie województwa to wielkopolskie (75 proc.) oraz śląskie (71 proc.). Od 1 stycznia Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych. Szacowany PKB per capita Warszawy i okolic to 147 proc. średniej unijnej, pozostałej części województwa - 60 proc.

Polska inwestuje środki z polityki spójności głównie w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), innowacje, wsparcie dla przedsiębiorców, a także ochronę środowiska, energetykę, projekty z dziedziny kultury i edukacji. W sumie w latach 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 82,5 mld euro.

Komitet Regionów jest unijnym ogranym doradczym, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z krajów UE.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 268

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
13 grudnia 2024 Nadrzecze
Potrącił pieszego i uciekł. Mężczyzna nie żyje
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball