Tworzymy środowisko sprzyjające małym i średnim firmom. Domagamy się równego płacenia podatku przez wielkie przedsiębiorstwa. Poprzez nasze działania na podażowej stronie gospodarki narodowej obniżyliśmy podatki dla małych firm. Podatek CIT najpierw z 19 proc. na 15 proc, teraz z 15 proc. obniżamy na 9 proc. Mimo to, CIT rośnie - podkreślił szef rządu.
W Konstytucji Biznesu stworzyliśmy szereg mechanizmów, które mają ułatwiać prowadzenie biznesu właśnie małym firmom - tym najmniejszym. Po to, żeby łatwiej było je tworzyć, rozwijać i łatwiej było o ich ekspansje zagraniczną - wyjaśniał.
Zobacz film Premier Mateusz Morawiecki podczas 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego ?Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, iż obecnie rządzący obóz polityczny przebudował polską politykę gospodarczą, finansową oraz model gospodarczy, tak aby z firm mikro wyrastały małe, z małych - średnie, ze średnich - bardzo duże, a może nawet championi międzynarodowi.
Dzisiaj mamy świat, który boryka się z ogromnymi nierównościami i nierównowagami. Po kryzysie coraz więcej państw rozumie, że potrzebna jest solidarność społeczna, że społeczeństwo i gospodarka to awers i rewers tej samej monety. Coraz więcej państw rozumie też, że wsparcie dla lokalnego kapitału, dla małych firm, powinno odbywać się poprzez różne mechanizmy - wyjaśniał szef rządu. Tłumaczył, że wyrównywanie szans powinno odbywać się m.in. przez realizowanie rządowych działań, takich jak preferencje podatkowe dla najmniejszych i średnich firm.
Chcemy wspierać polski kapitał, polską własność, i doprowadzić do tego, by było jak najwięcej takich małych firm, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd tworzy środowisko, które ma być sprzyjające startupom, małym i średnim polskim firmom. To nie tylko podatek CIT, to również dla tych najmniejszych nowe warunki płacenia ZUS. Dla tych, którzy mają bardzo niewielkie przychody, takich mikro-startupów do 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 5 tys. 300 zł, ZUS będzie po nowym roku bardziej proporcjonalnie naliczany - mówił Prezes Rady Ministrów.
Skuteczna walka rządu z oszustami podatkowymiPremier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w jednym roku rządów Zjednoczonej Prawicy dochody z podatków VAT, CIT i PIT wzrosły o 40 mld zł. Jak podkreślił szef rządu to więcej niż wydajemy na nasz program społeczny Rodzina 500 Plus, na wiele programów inwestycyjnych.
Dodał, że poprzez walkę z oszustami VAT ratujemy wiele firm i dziękował tym, którzy przyczynili się do wyszukiwania luk w podatku VAT, w tym informatykom i skarbowcom, którzy są prawdziwymi twórcami tego sukcesu wielkiego uszczelnienia VAT.
Staramy się pomagać małym firmom, równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość we wszystkich możliwych wymiarach, głównie poprzez nowoczesne instrumenty informatyczne - mówił premier.
Wspieramy sektor mniejszych i średnich firmIstotny jest dla nas kontekst społeczny oraz pragmatyczne podejście do gospodarki: szanowanie pracownika, wynagrodzenia na poziomie minimalnym. Inwestowanie w kapitał ludzki daje większą szansę na nowoczesność. To jest filozofia, którą bardzo mocno promujemy poprzez dowartościowanie startupów, małych firm, pracowników - oświadczył szef rządu.
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, patrzymy na całość gospodarki, jako mechanizm naczyń połączonych w wielu miejscach - w taki sposób to traktujemy i to jest moja filozofia działania w wielu obszarach gospodarczych, którą chcę się kierować.
Polska za 10 lat będzie krajem high-tech, który będzie zdumiewał inne państwa i wiele firm na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością. To może się stać tylko dzięki wam i dobrej współpracy między wami, a całym środowiskiem gospodarczym, które w dużym stopniu zależy od państwa polskiego i społeczeństwa. Wierzę w ten sukces i tego Wam życzę - zakończył swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.
Źródło: KPRM
mp/