Otwierając ósmą edycję "State of the Union", prezydent Włoch Sergio Mattarella powiedział, że wielkim wyzwaniom, przed którymi stoi dzisiaj Europa, żaden kraj członkowski UE nie może stawić czoła w pojedynkę. W tym kontekście wymienił m.in. zmiany klimatu, rewolucję cyfrową, walkę z terroryzmem i zorganizowaną przestępczość, a także "epokowe zjawisko" migracji. "Bezpieczeństwo i postęp każdego społeczeństwa opiera się na zasadzie wzajemności między jego członkami. To jest właśnie solidarność: pewność, że możesz liczyć, kiedy twoja siła nie wystarczy, na pomoc bliźniego" - oświadczył.
Rektor EUI Renaud Dehousse zaznaczył, że budując most między teorią i praktyką, a także między różnymi wizjami Europy, instytucja wypełnia misję wspierania rozwoju Europy. "Opierając się na szerokiej gamie istotnych dla polityki interdyscyplinarnych badań prowadzonych w Instytucie, zdecydowaliśmy się omówić niektóre z wielu aspektów europejskiej solidarności" - wyjaśnił.
W czwartek w głównym budynku EUI uczestnicy kilku równoległych paneli będą dyskutować, w jaki sposób pojęcie solidarności odnosi się do konkretnych obszarów unijnej polityki. Solidarność będzie punktem wyjścia do dyskusji wokół tematów: europejskiej polityki gospodarczej, monetarnej i fiskalnej, strategii obrony i bezpieczeństwa UE, inwestycji społecznych, migracji, a także zmian klimatycznych i programów energetycznych.
Na piątek zaplanowano natomiast wystąpienia wysokich rangą przedstawicieli UE w historycznej siedzibie rady miejskiej we Florencji. Przemawiać będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Na ten dzień zaplanowano również panel "Solidarność i budżet Unii Europejskiej", w którym wezmą udział m.in. unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu oraz przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz.
Jednym w wydarzeń towarzyszących konferencji EUI będzie dialog obywatelski m.in. z udziałem przedstawicieli unijnych instytucji, beneficjentów funduszy UE i włoskich studentów. Dialogi z obywatelami to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma umożliwić bezpośredni kontakt z Europejczykami, poznanie ich opinii oraz reagowanie na zgłaszane uwagi. Spotkania w tej formule odbywają się od 2012 w państwach UE, w tym w Polsce. Wydarzenie współorganizuje Komitet Regionów, który zainicjował cykl debat dotyczących przyszłości UE "Rozważania nad Europą".
Trzydniową konferencję "State of the Union" zakończy dzień otwarty w Archiwach Historycznych Unii Europejskiej, którymi zarządza EUI.
Mający swoją siedzibę w stolicy Toskanii EUI jest instytucją naukową, pogłębiającą akademicki i kulturowy wymiar procesu integracji europejskiej. Stronami konwencji ustanawiającej Instytut jest 20 państw, w tym Polska (od 2004 r.).
Z Florencji Mateusz Kicka (PAP)
kic/