Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.05.06 12:19

W Polsce więcej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych niż w innych krajach europejskich

Na 100 wypadków drogowych w Polsce przypada 8-9 ofiar śmiertelnych. Tymczasem w krajach Europy Zachodniej liczba ta wynosi ok. 2-4 ofiary na 100 wypadków. W niedzielę, 6 maja obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ustanowiony przez Komisję Europejską. 
W Polsce więcej  ofiar śmiertelnych wypadków drogowych niż w innych krajach europejskich
W Polsce więcej  ofiar śmiertelnych wypadków drogowych niż w innych krajach europejskichFot. PAP/ L.Szymański

- Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma na celu uwrażliwienie decydentów i opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej ? zmianę zachowań ich użytkowników, tak aby transport stał się bezpieczny i dostępny dla wszystkich ? informuje Komenda Główna Policji (KGP). W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w całej Europie prowadzone są akcje uświadamiające, a także festyny, konferencje i pokazy. 

Ze statystyk Komisji Europejskiej dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2017 r. wynika, że drugi rok z rzędu liczba ofiar śmiertelnych w Unii Europejskiej spadła o około 2 proc. W 2017 r. na drogach w UE zginęło 25 300 osób, tj. o 2 proc. mniej niż w 2016 i 20 proc. mniej niż w roku 2010. Jednak to daleko jeszcze do unijnego celu, który założyła Komisja Europejska - zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę w latach 2010?2020. W zeszłym roku poważne obrażenia odniosło 135 tys. osób, których znaczny odsetek stanowili użytkownicy niechronieni: piesi, rowerzyści i motocykliści.

Na świecie co roku z powodu wypadków drogowych umiera 1,3 mln ludzi, a kolejne 20-50 mln doznaje obrażeń powodujących znaczną niepełnosprawność. 

Polska należy do krajów o wysokim stopniu zagrożenia wypadkami drogowymi z dużą ilością ofiar śmiertelnych. - W ostatnich latach na 100 wypadków drogowych przypadało u nas 8-9 ofiar śmiertelnych, Podczas gdy w krajach takich jak Szwecja, Holandia, Anglia, Niemcy, Francja liczba ta wynosi ok. 2-4 ofiary na 100 wypadków ? poinformowała Komenda Główna Policji.  

W 2017 roku do policji zgłoszono 32 760 wypadki drogowe, w których śmierć ponioslo 2831 osób, a rannych zostało 39 466 osób. Głównymi przyczynami wypadków było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. 

Jak podkreślili policjanci, to człowiek ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a ?wypadek nie jest tylko zrządzeniem losu czy przeznaczeniem. Tym tragicznym zdarzeniom towarzyszą okoliczności, na które wpływ ma działanie człowieka?. 

Bądźmy bezpieczni na drodze - kierowca v. pieszy

Około 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi. - Na tę grupę należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, osoby te nie są osłonięte karoserią samochodu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa ? podkreślają policjanci z KGP. 

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki policja zanotowuje w miesiącach jesienno - zimowych (październik-grudzień). 

Głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściach dla pieszych.  Jak podkreśliła policja, ?potrącenia pieszych, których przyczyną było niedostosowanie prędkości charakteryzowały się tragicznymi skutkami, w co piątym wypadku zginął człowiek?. 

Zdarzenia z udziałem pieszych, to w większości ?najechanie na pieszego?, inne to np. poszkodowanie pieszego w wyniku zderzenia dwóch pojazdów, a następnie wjechania pojazdu na chodnik, wjechania w wiatę przystanku komunikacji, uderzenie w słup lub znak, który przewracając się uderzył w pieszego lub też pieszy przyczynił się do powstania wypadku drogowego nie doznając w nim obrażeń ciała. 

Zdradliwe zmęczenie 

Jednym z głównych powodów wypadków drogowych są zmęczenie i związane z nimi zaburzenia snu. Z sondażu Kantar TNS, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 35-65 lat w marcu 2018 r. na zlecenie Centrum Medycznego MML, wynika, że prawie jedna piąta Polaków (19 proc.) czasem czuje się zdekoncentrowana podczas prowadzenia pojazdu, przy czym 17 proc. czuje się tak często, a 2 proc. bardzo często. 

Eksperci ostrzegają, że zmęczenie i niedobór snu są równie niebezpieczne dla kierowców, jak jazda pod wpływem alkoholu. Pozostawanie bez snu przez 18,5 lub 21 godzin w takim samym stopniu zaburza zdolność prowadzenia pojazdu jak stężenie alkoholu we krwi sięgające odpowiednio 0,05 i 0,08 proc. 

Na kwietniowej konferencji dot. kampanii edukacyjnej ?Zdrowie za kierownicą?, której patronuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, eksperci podkreślali, że szacuje się, iż w 2030 r. czwartą przyczyną zgonów na świecie będą wypadki samochodowe. 

Raporty roczne KGP dot. wypadków drogowych z podziałem na województwa dostępne są tutaj.

Więcej informacji na stronie KRBRD. 

Na podst.: KGP, KRBRD, PAP 

amk/ Kurier PAP

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 269

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
13 grudnia 2024 Nadrzecze
Potrącił pieszego i uciekł. Mężczyzna nie żyje
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
w niedzielę, godzina 08:33 Biłgoraj
Program wizyty duszpasterskiej w biłgorajskich parafiach
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball