Gminy będą tworzyć go we współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Samorządy i politechnika podpisały właśnie list intencyjny w sprawie utworzenia tego klastra.
Gminy będą wspólnie dążyć m.in. do redukcji emisji zanieczyszczeń, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia samowystarczalności energetycznej - poprzez budowę własnych źródeł wytwórczych opartych o lokalne zasoby energetyczne, a w szczególności o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Według prodziekan ds. współpracy i rozwoju Sylwii Całus z Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej klaster energii to mechanizm pozwalający na rozwój energetyki w lokalnym i regionalnym wymiarze, uwzględniającym system zarządzania popytem energią.
W jego ramach możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej zarówno z paliw konwencjonalnych, jak i z odnawialnych źródeł, produkcja ciepła z OZE i z energii konwencjonalnej, wytwarzanie paliw gazowych, płynnych, obrót energią elektryczną, sprzedaż energii lub paliw odbiorcom końcowym oraz magazynowanie energii i jej nośników.
- Klastry energetyczne, oczywiście pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków, dają dużo większe możliwości rozwoju miasta, ponieważ dużo lepiej oceniane są projekty kogeneracji energetycznej, w ogóle projekty energetyczne, przy ubieganiu się o środki zewnętrzne. Bardzo się cieszę, że ten list podpisało tyle samorządów, ale mam nadzieję, że to jest początek, wszyscy mogą jeszcze do nas przystąpić - podkreśla prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
Tomaszów Mazowiecki ? m.in. dzięki opracowanemu wcześniej przez Politechnikę Częstochowską raportowi - jest spośród uczestników klastra najbardziej zaawansowany w pracach nad projektem gminy samowystarczalnej energetycznie.
- Rząd zapowiadał, że część środków będzie dedykowana tym samorządom, które podejmą wyzwanie gmin samowystarczalnych energetycznie, podejmą wyzwania porozumień klastrowych i to na pewno ułatwi nam drogę, aby sięgnąć po 80- czy 85-procentowe dofinansowanie, które w konsekwencji spowoduje, że mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty, a gmina w pewnym momencie będzie samowystarczalna energetycznie ? mówi prezydent Marcin Witko.
Do działania w ramach Klastra zostaną zaproszeni także lokalni przedsiębiorcy. Zdaniem burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa ta forma współpracy otworzy gminom nowe możliwości dofinansowania rozwoju sektora energii odnawialnej.
- Mamy zainteresowanych przedsiębiorców, którzy chcą przystąpić do klastra; jest on korzystny zarówno dla przedsiębiorców produkujących energię, jak i dla podmiotów odbierających energię, ale również dla nas jako samorządu, ponieważ w perspektywie daje obniżenie kosztów funkcjonowania ? zaznacza wójt Rzeczycy Marek Kaźmierczyk. - Jest to możliwość wspólnego osiągnięcia sukcesu i rozwoju naszych lokalnych społeczności.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP