Parlament Europejski poparł w środę nowe, bardziej ambitne cele dla recyklingu, zawarte w przepisach na temat utylizowania odpadów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zgodnie z nimi do 2025 roku, co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) powinno zostać poddanych recyklingowi. Do 2030 r. cel ten ma wzrosnąć do 60 proc., a do 2035 r. do 65 proc.
Z kolei do 2025 r., 65 proc. materiałów opakowaniowych będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a do 2030 r. 70 proc.
Odrębne cele wyznaczone zostały dla konkretnych materiałów opakowaniowych, takich jak papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, metal i drewno.
Wysypiska
Projekt przepisów nakłada ograniczenia na udział wysypisk śmieci w usuwaniu odpadów komunalnych do maksymalnie 10 proc., do 2035 r., w Polsce, w 2016 wynosił on 37 proc. Do 2025 r., tekstylia oraz niebezpieczne odpady z gospodarstw domowych będą zbierane osobno. Do 2024 śmieci ulegające biodegradacji również będą zbierane osobno lub poddawane recyklingowi na miejscu, poprzez kompostowanie.
Zredukowanie ilości wyrzucanego jedzenia o połowę
Zgodnie z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, państwa członkowskie powinny zmierzać do zmniejszenia ilości wyrzucanego jedzenia o 30 proc., do 2025 r. i o 50 proc., do 2030 r. Aby zapobiec marnotrawstwu żywności, państwa członkowskie powinny zachęcać do zbierania niesprzedanych produktów żywnościowych i ich bezpiecznej redystrybucji. Posłowie twierdzą, że należy również zwiększyć u konsumentów świadomość znaczenia umieszczanych na etykietach informacji o terminie przydatności do spożycia, ?wykorzystać do" oraz ?najlepsze przed".
Przyjęte przez Parlament przepisy muszą zostać formalnie przyjęte przez Rade, przed ich publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.
Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada zmniejszenie do minimum produkcji odpadów oraz ponowne wykorzystywanie, naprawę, odnawianie oraz recykling istniejących już materiałów i produktów. Przejście do gospodarki o bardziej cyrkulacyjnym charakterze zmniejszy presję na środowisko, zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowców, zwiększy konkurencyjność, innowacyjność i wzrost oraz przyczyni się do tworzenia miejsc pracy.
mp/