Fot. PAP/P.Supernak
"Pracownik socjalny to zawód, który wymaga serca; po prostu serca. Państwo musicie codziennie to serce okazywać ludziom, a jednocześnie stać oczywiście na straży przepisów i tych wszystkich programów i projektów, którymi dysponujecie" - powiedziała w poniedziałek Beata Szydło podczas uroczystości w kancelarii premiera.
"To jest, nie boję się użyć tego słowa, misja, służba, praca naprawdę trudna, która niesie często ze sobą ogromne emocje" - podkreśliła szefowa rządu.
"Pomagacie ludziom i to jest wasza wielka zasługa, wielkie dzieło, które każdego dnia wykonujecie. Bez fleszy, bez kamer, spokojnie, cicho, wchodzicie w środowiska, pomagacie ludziom" - mówiła szefowa rządu.
Zwracając się do pracowników socjalnych, premier powiedziała: "Wy jesteście tymi, którzy muszą każdego dnia - bez względu na to, co się dzieje, jaka jest sytuacja - pokazywać innym uśmiech i serce, bo taka jest wasza rola, misja, służba".
"Wasza praca jest przykładem, że bez względu na to, co się dzieje i bez względu na to jak jest, najważniejszy zawsze jest człowiek - i ten drugi człowiek, który temu, który tej pomocy potrzebuje, po prostu pomaga" - dodała.
Beata Szydło zaznaczyła, że do zawodu pracownika socjalnego ma szczególny stosunek, bo jej mama była takim pracownikiem, a ona sama, pracując w samorządzie, często zajmowała się sprawami dotyczącymi obszarów pomocy społecznej.
Szefowa rządu podkreślała też kluczową rolę pracowników socjalnych w realizacji programu Rodzina 500 plus. "Chcę bardzo serdecznie wam za to podziękować, bo wprowadzenie i realizacja programu jest naprawdę wzorcowa" - powiedziała.
Premier przypomniała, że w ostatnim roku rząd zrealizował dużo projektów prospołecznych i prorodzinnych. "Dla rządu rodzina jest priorytetem" - zaznaczyła. Wskazała m.in., że poza wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus rząd zdecydował także o podwyższeniu od przyszłego roku płacy minimalnej i wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej. Podkreśliła, że celem tych działań było przede wszystkim danie polskim rodzinom "poczucia godnego życia".
W całym kraju zatrudnionych jest - według informacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej - blisko 21 tys. pracowników socjalnych. Zdecydowana większość pracuje w Ośrodkach Pomocy Społecznej; nieco ponad tysiąc pracuje w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/Kurier PAP