Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz powiedział podsumowując projekt "Prasowa Akademia Funduszy Europejskich 2020", że tematyka funduszy europejskich jest dosyć zawiła i skomplikowana. "Każdy taki projekt, który rozjaśnia meandry i system finansowania (z funduszy UE - PAP) jest bardzo ważny" - ocenił Surmacz.
Według niego, "upadek dziennikarstwa, z którym mamy do czynienia dzisiaj powoduje, że każdy dziennikarz jest na wagę złota i każda edukacja w zakresie dziennikarstwa, (...) dokształcania dziennikarzy, stawiania na dobre dziennikarstwo, jest godna promocji i wsparcia".
Szef PAP wyjaśnił, że projekt był realizowany wspólnie z Ministerstwem Rozwoju (obecnie Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju).
"Mam nadzieję, że ten projekt, wiedza zdobyta na temat funduszy, ale również wiedza czysto dziennikarska pozwoli na proste, jasne komunikowanie na temat funduszy, a tym samym przyczyni się do większego wdrażania w przyszłości" - powiedziała Edyta Męczyńska z MIiR.
Redaktor naczelny PAP Biznes Maciej Danielewicz poinformował, że projekt był zakrojony na skalę ogólnopolską, w jego ramach przeprowadzono warsztaty w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Lublinie, ale udział brali w nich dziennikarze z całego kraju. Warszaty składały się z trzech części. W dwóch szkoleniach dziennikarskich mówiono o teorii i praktyce pisania. Podczas części eksperckiej specjaliści ds. funduszy europejskich informowali o tym, na co i kto w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 (budżecie UE) może ubiegać się o środki unijne i na jakie rodzaje projektów otrzymanie wsparcia jest możliwe."Temat funduszy europejskich kojarzy się bardzo mocno z czymś skomplikowanym, złożonym, jest sporo nieznanych terminów, procedur, które trzeba dokładnie opisać" - powiedział Danielewicz.
Zwrócił uwagę, że główna przeszkoda w pisaniu o funduszach europejskich polega na tym, iż innym językiem posługują się urzędnicy, a innym dziennikarze i przeciętni odbiorcy mediów.
Dlatego jednym z najtrudniejszych zadań dziennikarzy informujących o funduszach europejskich, jest przełożenie języka urzędowego na język dziennikarzy, czyli język użytkowników prasy, radia telewizji, czy portali.
Jednocześnie, jak podkreślił Danielewicz, ważna jest umiejętność skracania informacji pochodzących od urzędników, bowiem dziennikarstwo "to jest sztuka skrótu". "To, co urzędnik może rozpisać na wielu stronach dokumentu, dziennikarz musi ująć syntetycznie, zrozumiale" - powiedział.
Dodał, że jednocześnie informacja taka musi być zrozumiała zarówno dla przeciętnego człowieka, który nie miał do czynienia z funduszami europejskimi, ale także powinna mieć wartość praktyczną np. samorządowców, czy przedsiębiorców, którzy chcieliby ubiegać się o fundusze.
Szef PAP Biznes radził m.in., by informując o funduszach posługiwać się przykładami, ale także aby kontynuować raz poruszony temat i korzystać z różnych źródeł. Zwrócił ponadto uwagę, że dziennikarz powinien stać się niejako ekspertem w tej dziedzinie. Przyznał, że może być to wyzwanie zwłaszcza dla dziennikarzy mediów lokalnych, którzy często nie specjalizują się w jednej dziedzinie, ale zajmują się po trosze wszystkimi tematami. Podkreślił, że jest to jednak ważne, bowiem znaczna część funduszy europejskich dotyczy właśnie inwestycji lokalnych.
W ramach projektu zorganizowano konkurs dla dziennikarzy lokalnych i regionalnych ?Lekkim piórem o Funduszach Europejskich". Jak wyjaśnił Danielewicz zwycięzcy konkursu rozumieli zasadę, że napisanie tekstu, który jest przełożeniem komunikatu urzędowego nie wystarczy. "Trzeba posłużyć się przykładem, który zahaczy uwagę odbiorców na dłużej niż na kilka sekund" - powiedział.
Laureatami konkursu zostali: Michał Banasiak (TVP3, redakcja w Łodzi) za tekst ?Gmina Dobroń: Lepsze jutro z Funduszami Europejskimi" oraz Natalia Kyc (Nowa Gazeta Biłgorajska) za tekst ?Bądź szefem sam dla siebie".
Ocenie podlegały: dobór i atrakcyjność wyboru tematu, dobór i poprawność formy przekazu, poprawność konstrukcji materiału, poprawność i atrakcyjność językowa materiału, zrozumiałość i jasność przekazu, kompletność materiału.
Projekt ?Prasowa Akademia Funduszy Europejskich 2020" realizowany był od sierpnia 2017 do marca 2018 r., otrzymał dotację w ramach konkursu na działania informacyjne dotyczące Funduszy Europejskich i był współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Głównym celem projektu było zachęcanie dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych do podejmowania tematyki wykorzystywania funduszy europejskich w Polsce oraz tego, w jaki sposób środki unijne wpływają na poprawę jakości życia w Polsce.
Jak poinformowała koordynatorka projektu Małgorzata Biegalska, w bezpłatnych szkoleniach wzięły udział 93 osoby, w 60 proc. byli to dziennikarze mediów lokalnych, a w 40 proc. mediów regionalnych.
"Najchętniej uczestniczyli w naszych szkoleniach dziennikarze prasowi, nieco mniej chętnie radiowi i telewizyjni oraz dziennikarze piszący dla portali internetowych" - powiedziała.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/