Jak poinformowano w komunikacie, Komitet Regionów (KR) z zadowoleniem przyjął plany ożywienia zaangażowania Unii Europejskiej w sprawy Bałkanów Zachodnich. Zastrzegł jednocześnie, że zanim kraje z tego regionu będą mogły przystąpić do Unii, musi ona stać się ?silniejsza i stabilniejsza?. Według Komitetu, powodzenie rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich będzie w dużym stopniu zależało od większego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces przystępowania do UE.
Celem strategii i planu działania Komisji Europejskiej, ogłoszonych 6 lutego, jest utworzenie całkowicie nowej dynamiki, dzięki której Serbia i Czarnogóra spełnią kryteria członkostwa do 2025 r. Powinny one także zachęcić inne kraje ? Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo i Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii ? do przyspieszenia reform.
KR na wniosek bułgarskiej prezydencji UE i przed debatą na temat rozszerzenia, która ma odbyć się na szczycie UE w maju, opracował stosowne zalecenia. Przedstawiciel kraju związkowego Salzburg Franz Schausberger, który jest autorem dokumentu, podkreślił, że jeżeli integracja ma zakończyć się sukcesem, ?absolutnie niezbędne będzie wzmocnienie administracji lokalnych oraz organów administracji publicznej?.
?Komisja Europejska stwierdziła, że prawdopodobna data dołączenia Serbii i Czarnogóry do UE to rok 2025. Będzie to wymagało zaangażowania i szybkości, jakich dotychczas nie doświadczyliśmy. Objętość prawa UE jest ogromna, a miasta i regiony będą musiały wdrożyć ok. 70 proc. z tego? ? zauważył Schausberger.
W jego ocenie, obecnie tamtejsze samorządy nie są do tego przygotowane. Dlatego potrzebują większych uprawnień, lepszego wyszkolenia, przejrzystości, większych środków finansowych i silniejszego skupienia się na świadczeniu usług dla obywateli.
W trakcie debaty, która odbyła się w Komitecie Regionów, komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn podkreślił, że tempo negocjacji akcesyjnych będzie zależało od wdrażania reform, zwłaszcza w obszarze praworządności. Przyjęcie strategii przez państwa członkowskie UE planowane jest w czerwcu.
?Jestem przekonany, że wzmocnienie zdolności na szczeblu administracji terenowej oraz władz lokalnych i regionalnych w krajach Bałkanów Zachodnich ma pozytywny wpływ na rozwój tych państw, gdyż jednostki te mają kluczowe znaczenie dla wdrażania dorobku prawnego UE w terenie? ? zaznaczył Hahn.
PrzewodniczącyKomitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział, że UE powinna być zawsze otwarta na przyjęcie nowych członków, jeśli będą do tego gotowi. ?Rok 2025 jako data akcesji Serbii i Czarnogóry jest celem ambitnym lecz wykonalnym, jeśli tylko tempo reform znacząco wzrośnie i jeśli władze lokalne będą miały większy wpływ na proces przystąpienia do UE? - ocenił szef KR.
Komitet Regionów w swoich zaleceniach podkreślił, że w całym regionie Bałkanów Zachodnich występuje pilna potrzeba podniesienia zdolności administracji lokalnych i regionalnych do wypełniania ich coraz szerszych zadań z pomocą odpowiednich funduszy. W dokumencie podkreślono, że ?żaden z krajów tego regionu nie może być uważany za sprawnie funkcjonującą gospodarkę rynkową i obecnie są one niezdolne sprostać presji konkurencyjnej i siłom rynkowym w UE?. Dodano też, że krajom tym ?daleko jeszcze do przyjęcia unijnych wartości i standardów sprawowania rządów?.
kic/