Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.03.20 09:41

Morawiecki: współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie

Współpraca Polski i Niemiec jest niezbędna do zapewnienia dobrej współpracy w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rząd niemiecki chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie; pozytywnym elementem relacji - stosunki gospodarcze - zapewniła Merkel.
Morawiecki: współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie
Morawiecki: współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie Fot. PAP/R.Pietruszka

W poniedziałek w Warszawie z oficjalną wizytą przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel. To druga - po Francji - wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu pogratulował Merkel ponownego wyboru na stanowisko kanclerza Niemiec. "Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerszej perspektywie. Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o którym mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu" - powiedział Morawiecki.

Odnosząc się do tych słów Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce, po ponownym wybraniu na stanowisko kanclerza, była dla niej ważna, a rząd niemiecki chce "pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie". "Premier (Morawiecki) zwrócił uwagę na to, że jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale to jest też urzeczywistniane" - zapewniła.

Morawiecki zadeklarował, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa w wymiarze bilateralnym, europejskim jak i międzynarodowym.

"Uważamy, że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie, zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie, po marcu 2019 r. jak również wypracowania nowych ram finansowych, wspólnej polityki cyfrowej, polityki w zakresie bezpieczeństwa, czy polityki przemysłowej" - wskazał polski premier.

Morawiecki poinformował, że podczas spotkania przedstawił Merkel założenia polityki gospodarczej polskiego rządu, wskazując "na nierozerwalny związek między wzrostem naszych gospodarek a zachowaniem wspólnego rynku".

Jak dodał, rozmowy dotyczyły także dyrektywy o pracownikach delegowanych, swobody świadczenia usług i mechanizmu podnoszenia konkurencyjności na jednolitym rynku. "Podkreśliłem (...) znaczenie solidarności europejskiej, także w kontekście pracy nad nową perspektywą finansową" - mówił premier.

Dodał, że Polska optuje za podniesieniem wkładów finansowych państw członkowskich do budżetu, na skutek ubytku związanego z Brexitem. Wyraził opinię, że także Wielka Brytania powinna częściowo partycypować "w jakichś formach" w budżecie w unijnym. Podkreślał też, że nasz kraj wskazuje na konieczność utrzymania w ramach UE wspólnej polityki rolnej i polityki strukturalnej.

Merkel odnosząc się do nowego unijnego budżetu oceniła, że prace nad nim będą trudne. "Będziemy mieli bardzo dużo pracy, aby stworzyć średniookresowe ramy finansowe. To będzie ekstremalnie trudnym zadaniem. Ze względu na wystąpienie Wlk. Brytanii (z Unii Europejskiej - PAP) brakuje nam środków a zadań jest więcej. Takie kraje jak Polska, które bardzo efektywnie wykorzystują te środki chcemy wzmocnić" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Odnosząc się do przyszłości Unii Europejskiej, szef polskiego rządu podkreślił, że kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności przede wszystkim poprzez skupienie się na oczekiwaniach obywateli państw członkowskich, także na praktycznej stronie funkcjonowania Unii. "Na dawaniu obywatelom jak największej wartości z UE, stabilności, bezpieczeństwa" - mówił Morawiecki.

Kanclerz Niemiec podkreślała, że przyszłość Europy leży jej na sercu. "Przyszłość Europy 27 państw członkowskich UE, a nie Europy strefy euro, czy jakiejś innej grupy" - zaznaczyła. "I wydaje mi się, że wobec sytuacji globalnej wokół nas, to wszyscy rozumiemy, że nasz głos będzie tylko wtedy słyszalny, jeśli będziemy mieć mocny sojusz i jeżeli będziemy przedstawiali nasze sprawy na świecie wspólnie" - dodała.

Politycy poruszyli też kwestię Trójkąta Weimarskiego. "Z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w (niemieckiej - PAP) umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego; Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych punktów agendy. Liczymy, że wkrótce dojdzie do takiego spotkania" - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że wspólnie z kanclerz Merkel bardzo wysoko ocenili współpracę gospodarczą i handlową obu krajów. "Ona jest niemal modelowa, można powiedzieć bardzo bliska" - podkreślił Morawiecki.

Merkel również stwierdziła, że pozytywnym elementem relacji polsko-niemieckich są "ścisłe stosunki gospodarcze". "Popieramy zdecydowanie format Trójkąta Weimarskiego i będziemy się angażować na rzecz tego, aby były tutaj spotkania w ramach tego formatu" - zadeklarowała.    

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 158

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
dzisiaj, 08:46 Obsza
Odbiór odpadów w 2025 roku. Ile zapłacą mieszkańcy?
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
13 grudnia 2024 Nadrzecze
Potrącił pieszego i uciekł. Mężczyzna nie żyje
w niedzielę, godzina 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball