Po opracowaniu wykazu PKP przekaże go do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czyli do bazy państwowych działek, które mają zostać przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach tego rządowego programu.
Prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński, powiedział PAP, że nieruchomości w miejscowościach poniżej 20 tys. ludzi, należących do kolei, a nadających się pod budowę mieszkań, jest bardzo dużo, więcej niż w dużych miastach.
Mamiński przypomniał, że PKP SA przekazały już na potrzeby programu Mieszkanie plus 238 nieruchomości w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, m.in. w Krakowie, Gdańsku i Szczecinie.
- Do KZN przekazaliśmy już grunty o powierzchni 600 hektarów, o wartości około 1 mld zł. Przekazaliśmy je w kilku transzach. KZN powinien do połowy roku zdecydować, którymi działkami jest zainteresowany - mówił prezes.
Kolej zamierza na części swoich gruntów budować biurowce, hotele, a także apartamentowce. - PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości w Polsce, które można w różny sposób zagospodarować - mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. - Jednym z lepszych jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań.
Te inwestycje mają być długotrwałymi źródłami przychodu dla PKP.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP