W Genewie odbyła się dyskusja ?Mniejszości religijne w konfliktach zbrojnych: sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie?. Polska była pomysłodawcą i jednym z gospodarzy spotkania.
Fareeda Abbas, przedstawicielka Jazydów, która padła ofiarą niewoli ISIS, wezwała podczas spotkania społeczność międzynarodową do współpracy z rządem Iraku w celu ochrony mniejszości religijnych. "Jeśli nie podejmiemy wspólnych działań w celu ochrony ich praw, wkrótce na Bliskim Wschodzie może zabraknąć społeczności od zawsze zamieszkujących jego tereny" ? przekonywała.
Głos w dyskusji zabrali również: Ahmed Shaheed, specjalny sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. wolności religii i wyznania, ksiądz Juan José Aguirre-Munoz, biskup Bangassou w Republice Środkowej Afryki, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Genewie, dyrektor Alliance Defending Freedom na Europę, a także przedstawiciele kilku rządów.
Jak zauważył resort spraw zagranicznych, przejawem polskiego wsparcia dla mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych są m.in. pomoc humanitarna na obszarach objętych działaniami wojennymi oraz inicjatywy służące przybliżeniu sytuacji mniejszości religijnych społeczności międzynarodowej na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dyskusja w Genewie odbyła się na marginesie 37. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która poświęcona jest m.in. kwestii wolności religii i wyznania. Obok Polski rolę gospodarzy pełnił Watykan i organizacja pozarządowa Alliance Defending Freedom International. Organizację wsparły także Grecja, Jordania, Węgry oraz Aid to the Church in Need.
kic/