Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmarła Ewa Szabla
Dziś Święto Wojska Polskiego
Przewoziła dzieci po alkoholu. Skończyło się dachowaniem
Zaginęła Teresa Bielańska [AKTUALIZACJA]
home > Start > Kraj > Polska chce pozyskać z Unii Europejskiej dodatkowe miliardy na inwestycje
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.03.08 09:42

Polska chce pozyskać z Unii Europejskiej dodatkowe miliardy na inwestycje

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, żeby Polska w większym stopniu korzystała z pieniędzy unijnych, które dzieli bezpośrednio Bruksela.
Polska chce pozyskać z Unii Europejskiej dodatkowe miliardy na inwestycje
Polska chce pozyskać z Unii Europejskiej dodatkowe miliardy na inwestycjePolska chce pozyskać z Unii Europejskiej dodatkowe miliardy na inwestycje

Resort rozpoczął prace nad systemem wsparcia podmiotów z Polski, który pomoże im pozyskać dodatkowe kilka lub nawet kilkanaście miliardów euro na inwestycje.

?Tylko na lata 2014-2020 instytucje unijne mają około 130,4 mld euro (ponad 540 mld zł) do podziału pomiędzy podmioty z różnych państw członkowskich w zarządzanych centralnie programach? ? zauważył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nasz kraj otrzymał na politykę spójności, rozwój wsi i rybactwo w latach 2014-2020 ok. 360 mld zł. Jednak pieniądze europejskie dzielone są także z poziomu Brukseli. Tego typu dotacje dostępne są programach: Horyzont 2020 (badania naukowe i innowacje, około 80 mld euro), COSME (inwestycje małych i średnich firm 2,3 mld euro), LIFE (ochrona środowiska, około 3,4 mld euro) i ERASMUS+ (zagraniczne studia, staże i wolontariat, około 14,7 mld euro). Do tego dochodzi Instrument Łącząc Europę, który wspiera najważniejsze w UE inwestycje w transport, telekomunikację i energetykę. W ramach programu dostępnych jest ok. 30 mld euro, w tym ok. 24 mld euro w dziedzinie transportu.

Jak zauważył resort inwestycji i rozwoju, część z tych pieniędzy podzielono pomiędzy poszczególne państwa, ale większość z nich dostępna jest w konkursach, w których polskie podmioty muszą zmierzyć się z potencjonalnymi beneficjentami z innych krajów. Według MIiR, pozyskanie takiego finansowania to realne efekty dla gospodarki, ale także prestiż, np. gdy polska jednostka naukowa jest liderem międzynarodowego projektu badawczego.

Komisja Europejska daje sygnały, że w budżecie UE po 2020 r. znaczenie tego typu programów może wzrosnąć; temat ten będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Szef resortu inwestycji i rozwoju przekonuje, że Polska do ewentualnych zmian będzie gotowa.

?W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zapowiedzieliśmy, że stworzymy system, który pozwoli nam wspierać podmioty z Polski w sięganiu po dzielone w Brukseli pieniądze. I że będzie się to odbywać w sposób bardziej skoordynowany. Innymi słowy, wyciśniemy więcej miliardów euro na najbardziej potrzebne inwestycje? - zaznaczył Kwieciński.

Początkiem prac nad nowym systemem są konferencje, podczas których zostaną omówione wyniki badań zleconych przez MIiR. Jak poinformował resort, materiał do dyskusji przygotowali wybitni eksperci, którzy przeanalizowali dotychczasowe efekty starań polskich podmiotów o finansowanie z programów COSME, ERASMUS+, LIFE, Horyzont 2020 i Instrumentu Łącząc Europę.

?Sięgamy po te środki, potrafimy realizować projekty, nasi naukowcy i przedsiębiorcy są tak samo kreatywni i profesjonalni, jak ich koledzy z innych krajów UE, ale nasz potencjał pozwala na znacznie więcej? ? podkreślił Kwieciński. ?Możemy szybciej biec w tym wyścigu, ale potrzebujemy lepszej suplementacji, czyli większej koordynacji i wsparcia ze strony rządu? ? dodał minister.

Pierwsza konferencja, która odbyła się w środę, dotyczyła Instrumentu Łącząc Europę i programu LIFE. O znaczeniu tego pierwszego programu świadczy fakt, że Polska zgłosiła do finansowania z jego środków inwestycje dotyczące tzw. Baltic Pipe (możliwość przesyłu gazu do Polski bezpośrednio z Norwegii) czy terminalu LNG w Świnoujściu.

Kolejna konferencja, zaplanowana wstępnie na początek kwietnia, będzie dedykowana programom Horyzont 2020 i COSME.

kic/

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 144

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl