"PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości, które można w różny sposób zagospodarować" - powiedział Bittel. "Jednym z lepszych jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań" - powiedział wiceminister.
Zaznaczył, że zabudowane nieruchomości powinny zostać w spółkach kolejowych. "Należy tak konstruować umowy, aby to było długotrwałe źródło przychodu dla PKP SA" - powiedział.
Zaznaczył, że "każda lokalizacja powinna być potraktowana w sposób indywidualny - m.in. w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego czy położenia terenów".
PKP SA ma w swoim portfolio spółkę CS Natura Tour, "która ma ośrodki szkoleniowe i pakiet kwater oraz pewne doświadczenia zebrane na rynku hotelowym" - powiedział Bittel.
Dodał, że w przypadku hoteli, biurowców czy apartamentowców PKP SA może skorzystać z doświadczenia innych spółek Skarbu Państwa.
Budową oraz administrowaniem nieruchomości zajmuje się m.in. Polski Holding Nieruchomości. Portfel Grupy obejmuje około 140 nieruchomości o wartości ok. 2,5 mld zł. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/