Chodzi³o w wiêkszo¶ci o zawy¿anie liczby uczniów podejmuj±cych naukê. Osoby widniej±ce na listach jako uczniowie w rzeczywisto¶ci nie pobiera³y w niej nauki. Sprawozdania oparte na nieprawdziwych danych stanowi³y nastêpnie podstawê naliczania dofinansowania z subwencji o¶wiatowej. £±cznie wy³udzono w ten sposób oko³o pó³ miliona z³otych.
Jak wynika z ustaleñ policjantów, szko³a mia³a problemy z doborem uczniów do szko³y. Chc±c zapewniæ jej dalsze funkcjonowanie, na listê uczniów bez rekrutacji, dostawali siê wszyscy chêtni, tak¿e ci, którzy nie posiadali ¶redniego wykszta³cenia. Gdy i to nie wystarczy³o, na listê zapisywano osoby bez ich wiedzy. W¶ród nich byli m.in. absolwenci tej szko³y. Studium zawodowe, maj±c ich, dane ponownie zapisywa³o je na listy.
Nauczyciele, którzy brali udzia³ w tym procederze, wystawiali im oceny cz±stkowe. Absolwenci, którzy us³yszeli zarzuty to osoby, które widnia³y na listach jako uczniowie placówki, natomiast w rzeczywisto¶ci nie pobiera³y w niej nauki. Dziêki temu wy³udzali np. ¶wiadczenia z ZUS.
¦ledztwo prowadzone jest przez policjantów z Wydzia³u Korupcji KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okrêgowej w Zamo¶ciu.
Wcze¶niej zarzuty us³ysza³a by³a ju¿ dyrektor tej placówki. Kobieta w celu otrzymania wsparcia finansowego dla prowadzonej placówki wielokrotnie przedstawia³a w³adzom samorz±dowym fa³szywe dane. £±cznie kobieta wy³udzi³a w ten sposób nienale¿nie oko³o pó³ miliona z³otych.
Kolejne zarzuty, które us³ysza³a 64-latka, dotycz± po¶wiadczania nieprawdy w wystawianych za¶wiadczeniach osobom nieuprawnionym. Dziêki temu dosz³o do wy³udzenia ³±cznie kilkunastu tysiêcy z³ z tytu³u ubezpieczeñ spo³ecznych.
¬ród³o: policja.gov.pl
aba/