Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.02.22 06:24

Narażeni młodzi. Młodzież jest szczególnie narażona na idee ekstremistyczne

Bezprecedensowe rozprzestrzenienie się terroryzmu wymaga walki z ekstremizmem wśród młodzieży, narażonej na "najbardziej zacofane idee" ? oświadczyli przebywający w Egipcie przedstawiciele władz lokalnych UE i pozostałych krajów basenu Morza Śródziemnego.
Narażeni młodzi. Młodzież jest szczególnie narażona na idee ekstremistyczne
Narażeni młodzi. Młodzież jest szczególnie narażona na idee ekstremistyczneFot. Fotolia

W środę w Gizie rozpoczęło się doroczne spotkanie lokalnych władz z państw Unii Europejskiej oraz Afryki Północnej i Bliskiego Wchodu w ramach powołanej przez Komitet Regionów UE inicjatywy ARLEM. W tym roku koncentruje się ono na roli władz lokalnych w zapobieganiu radykalizacji wśród młodzieży, migracji i ochronie kobiet przed przemocą.

Jak podkreślił przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, "radykalizację postaw napędzają: wykluczenie społeczne, marginalizacja i ubóstwo".

"Tylko przez zacieśnienie współpracy i większe inwestycje możemy zmniejszać nierówności, tworzyć miejsca pracy dla młodych ludzi i promować integrację społeczną. (?) Punktem wyjścia musi być zwiększenie szans na edukację" ? zaznaczył Lambertz.

Z przyjętego przez ARLEM dokumentu ws. radykalizacji wśród młodych ludzi wynika, że właśnie ta grupa jest szczególnie narażona na idee ekstremistyczne rozpowszechniane przez media tradycyjne i społecznościowe. Pojawienie się tych ostatnich zaliczono do kluczowych czynników, które umożliwiają szybki wzrost i rozprzestrzenianie się terroryzmu. "Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologie są wykorzystywane do promowania najbardziej zacofanych i niszczących idei" ? czytamy w raporcie.

W dokumencie podkreślono m.in. rolę kobiet w zwalczeniu ekstremizmu. W przyjętych zaleceniach napisano, że programy profilaktyczne powinny priorytetowo traktować podnoszenie świadomości matek, by ich dzieci nie stawały się ekstremistami przez korzystanie z mediów społecznościowych i programów telewizyjnych.

Gubernator Gizy Mohamed Kamal El Dali, który przygotował raport, powiedział w środę, że zapewnienie bezpieczeństwa jest nieodzownym elementem przeciwdziałania radykalizacji, ale trzeba wyjść poza myślenie wyłącznie o bezpieczeństwie. Zwrócił uwagę, że ubóstwo i marginalizacja są głównymi problemami Egiptu.

"Tworzenie miejsc pracy musi iść w parze z reformą edukacji i inwestycjami w miejsca, w których młodzi ludzie chcą spędzać czas wolny, takie jak obiekty sportowe czy kulturalne. Powinniśmy się skupić na obszarach wrażliwych, zwłaszcza regionach przygranicznych i marginalizowanych społecznościach w miastach i na obszarach wiejskich" ? zaznaczył. Dodał, że kluczową rolę w zapobieganiu radykalizacji mogą odegrać kobiety.

Z powodu wieloletnich przewrotów politycznych i eksplozji demograficznej Egipt stoi przed ogromnymi barierami gospodarczymi. Mimo wysiłków rządu w zakresie ograniczenia wzrostu populacji, liczba ludności Egiptu rośnie w gwałtownym tempie. Według danych ONZ kraj ma obecnie ok. 97 mln mieszkańców, z czego jedna trzecia ma mniej niż 14 lat. Dalsze prognozy organizacji pokazują, że w ciągu najbliższych 30 lat populacja wzrośnie do 150 mln. Gwałtowny przyrost naturalny wywołuje liczne problemy ekonomiczne i społeczne, związane m.in. mieszkalnictwem, edukacją i miejscami pracy.

Położony na styku Afryki i Bliskiego Wschodu Egipt ma bardzo niestabilne sąsiedztwo. Od zachodu graniczy z pogrążoną w politycznym chaosie Libią, od południa z niestabilnym Sudanem. Na wschodzie kraju obszarem zapalnym jest północ Półwyspu Synaj. Obszar ten graniczący ze Strefą Gazy kontrolowaną przez Hamas, sprzymierzony z Bractwem Muzułmańskim, uznanym przez władze Egiptu za organizację terrorystyczną i zdelegalizowanym przez prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego.

Kraj musi stawić czoło różnym organizacjom terrorystycznym. Jak donoszą zagraniczne media, 2016 r. na terenie Egiptu odnotowano 795 incydentów terrorystycznych, z czego ponad 80 proc. miało miejsce na północy Synaju. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie wykazała oznak poprawy w 2017 r.

UE i Egipt mają wspólny interes we wzmacnianiu współpracy w zakresie walki z terroryzmem. Wśród priorytetów partnerstwa jest też współpraca w dziedzinie legalnej migracji, przy jednoczesnym zapobieganiu migracji nielegalnej, przemytowi i handlowi ludźmi. W latach 2014-20 głównym instrumentem finansowym współpracy UE z Egiptem jest nowy Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI). Łączna kwota bieżącej pomocy UE dla Egiptu wynosi prawie 1,3 mld euro. Cała pomoc udzielana jest w formie dotacji.

ARLEM stanowi "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a sąsiednimi krajami basenu Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Egiptu, Turcji i Izraela.

Z Gizy Mateusz Kicka (PAP)

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 345

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 12:19 Biłgoraj
Biłgorajanin z zespołem w finale programu telewizyjnego
w czwartek, godzina 11:58 Biłgoraj
Prezentacja sensacyjnego odkrycia w Biłgoraju
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
13 grudnia 2024 Nadrzecze
Potrącił pieszego i uciekł. Mężczyzna nie żyje
w niedzielę, godzina 09:38 Bukowa
Spotkanie wigilijne w gminie Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball